Tokat’ta merkezi Sulusaray ilçesi olan ilk deprem dün saat 18.11’de 5.6 büyüklüğünde yaşandı. Ardından 4, 4.4 ve 4.1 büyüklüğünde olmak üzere 3 deprem daha meydana geldi.

Yaşanan depremler sonrası ilçede bulunan bazı mahallelerde su kesildi. Evlerinde ve ahırlarında su olmayanlar, ilçede bulunan çeşmelerden bidonlarla su taşıdı. Ahırları yıkılanlar hayvanları için dışarıda yer yaparken, ilçe halkı gece dışarda bekledi.

"HAYVANLARIMIZ MAĞDUR"

İlçe halkından Yunus Çekerek, "Hayvanlarımız depremden dolayı mağdur kaldığından çeşmeden su götürüyoruz. Gördüğünüz gibi yapacak bir şeyimiz de yok. Depremden sonra suyumuz kesildi. Hayvanlarımıza bu şekilde bakıyoruz. Birkaç tane hayvanımız enkazda kalmıştı onları kurtardık. Komşularımızın yanına sığındık. Hem hayvanlarımıza su taşıyoruz hem millete hizmet etmiş oluyoruz” dedi."ÇOK ŞİDDETLİ BİR SARSINTI OLDU"

Fatma Öz ise, ”Çok şiddetli bir sarsıntı oldu. O anda çok panik yaptık, korktuk. Çocuklara dışarı çıkmaları için bağırdım. Öyle atlattık, gece de çok artçı oldu. Allah kimseye göstermesin, yaşatmasın. Geceyi arabalarda geçiyoruz. Kendimize ait bir kamp çadırı vardı, çocuklarla beraber orada kaldık. Eve giremedik tabii ki. Evimizde çatlaklar var ancak tam olarak bakamadık. İhtiyaç olursa hızlıca hemen girip çıkıyoruz” diye konuştu.

İlçe yaşayan Elif Aslan da, ”Bir anda sallanmaya başladık. Sobaya odun atıyordum. Eşim 'Deprem oluyor kapıya çıkalım' dedi. Çok şükür iyiyiz. Geceyi arabada geçirdik. Allah daha bir şey göstermesin” dedi.

"SANKİ ALTTAN BİR ŞEY VURDU"

Nafia Sütütemiz ise, "Korktuk, daha önce başımıza gelmediğinden bilemedik ne olduğunu. Alttan sanki bir şey vurdu. Eşim, ‘Ne oldu?’ diye sordu. ‘Deprem oluyor herhalde’ dedim. İlk sesi geldi sonra sallantı oldu. Korktuk, Allah yardımcımız olsun. Geceyi de vagonda geçirdik" dedi. 

ÖĞRENCİLER İÇİN ÇADIR KURULDU

Deprem sonrası Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi tarafından geceyi yurt binaları dışında geçirmek isteyen öğrenciler için çadırlar kuruldu. Öğrenciler, kampüste merkezi yemekhane önünde kurulan çadıra girerken, uyku tulumları da dağıtıldı.  

CUMA NAMAZI AÇIK ALANDA KILINDI

Tokat'ta depremin merkez üssü Sulusaray ilçesinde, camilere giremeyen vatandaşlar, cuma namazını bölgede belirlenen halı saha, okul bahçesi ve açık alanlarda kilim, hasır ve seccade sererek kıldı. 

Cuma namazı hutbesi sonrasında ise şükür duası yapıldı. Bu arada cuma namazı sırasında ilçede 3 büyüklüğünde artçı deprem oldu.