Nilüfer Belediyesi, Almanya’da görev yapan Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu (ATÖF) ve Nilüferli kadınların işbirliğiyle 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük yıkıma uğrayan Hatay’ın Samandağ ilçesine yeni bir anaokulu kazandırdı.

Nilüfer Belediyesi’nin kurduğu konteyner kentinde yaşayan minikler için dört derslikli prefabrik anaokulunun iki ay gibi kısa sürede hizmete açıldı.

Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu (ATÖF) ve Nilüferli kadın derneklerinin işbirliği ile yapılan anaokulu 5 milyon liraya mal oldu. Anaokulunun bilgisayar, yazıcı, projeksiyon cihazı, test kitapları ve kırtasiye malzemesi gibi teknik malzemeleri Nilüfer’deki 18 kadın derneği tarafından sağlandı.

KARDEŞ BELEDİYE DAYANIŞMASI
Açılış töreninde konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Samandağ Belediyesi Nilüfer ATÖF Anaokulu'nun dayanışma ürünü olduğunu vurgulayarak, “6 Şubat deprem felaketinin ardından aklımız, gönlümüz hep buradaydı. Bursa’dan buraya uzatılan yardım elini sizlere ulaştırmak için köprü vazifesi gördük. Bundan sonra da sizleri yalnız bırakmayacağız. Samandağ’ın Bursa’da bir kardeş belediyesi var." dedi.

Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz ise “Nilüfer Belediyesi sadece bu okulun yapımında katkı sunmadı. Samandağ’a ilk konteyner kenti kuran yine Nilüfer Belediyesi oldu. En fazla sahiplenmeye ihtiyacı olan çocuklarımıza bu okulumuzun merhem olacağına yürekten inanıyorum" dedi ve Samandağ halkı adına Nilüfer Belediyesi'ne teşekkürlerini sundu.

ALMANYA'DAKİ ÖĞRETMENLERDEN DESTEK

ATÖF Başkanı Yücel Tuna da, "Almanya’nın farklı eyaletlerinde bir araya geldik. İlk etapta konteyner alanı olarak düşündüğümüz proje, Nilüfer Belediyesi’nin destekleriyle büyüdü ve bugünkü halini aldı. Dayanışma içinde herkesin iftihar edeceği bir eğitim yuvası oldu" diyerek mutluluğunu paylaştı.