İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, partisinin grup toplantısında 9. Yargı Paketi, Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi ile TÜİK açıkladığı enflasyon rakamları ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarıyla ilgili eleştirilerde bulundu.

Dervişoğlu, Avrupa Futbol Şampiyonası’nda maçta gol attıktan sonra bozkurt işareti yapan futbolcu Merih Demiral için ‘Onu alnından öpüyorum. Ama sadece bozkurt selamı yaptığı için değil işini layığıyla yaptığı, 'Türk, öğün, çalış, güven' sözlerinin timsali olduğu için alnından öpüyorum” ifadelerini kullandı.

Ankara’da öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş davasını da hatırlatan Dervişoğlu, “Elbette Sinan Ateş için, tüm Sinanlar için, adalet için buradayız. Anaların gözyaşlarını görmeyip, muktedirlerin tebessümlerine bakan; milletin çığlığına sağır, efendilerinin fısıltılarını dahi duyanlara karşı milletin sesi, anaların gözyaşı, çocukların çığlığı olarak buradayız. ve Bozkurtça haykırıyoruz: Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun. Ya adalet ya kıyamet” diye konuştu.

"DEFOLUN GİDİN"

9. Yargı Paketi’nde kadınların kendi soyadlarını kullanma hakkının engellendiğini ifade eden Dervişoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin bu yönde verdiği kararı hatırlattı.

Dervişoğlu, şöyle konuştu:

-Anayasa Mahkemesi kadının kendi soyadını kullanma hakkının engellenmesi ile ilgili de iptal kararı vermişti. Sarayın Beyleri diyor ki, sen bu kararı veremezsin. Neden? Aile bütünlüğüne zarar verir.

-Çünkü çocuk, hangi soyadı kullanacağını bilemez. Gerekçesi böyle vallahi. Türk ailesinin bütünlüğüne, Türk milletinin birliğine, en onulmaz zararları veren sizsiziniz. Medeni Kanun’da, nasıl ki erkeğin soyadı ile ilgili bir madde yoksa kadının soyadı ile ilgili bir madde de olmamalıdır.

-Kadının soy ismiyle aile bütünlüğü bozulmaz. Bozulursa sizin antisosyal politikalarınızla bozulur, ekonomiyi yönetememenizle, kadına karşı şiddeti alenen teşvik etmenizle bozulur. Çocuklarımızı merdiven altı tarikatların kucağına atmanızla, onlara sahip çıkmamanızla bozulur. Dedik ya AK Parti hep bir unutuluş halidir. Ama sonuç aynı.

-Ne hukuk biliyorlar, ne anayasa tanıyorlar, ne de insanlıktan nasiplenmişler. Anayasa Mahkemesi iptal mi etti. Yap-boz olmasın, boz-yap olsun diyelim. Aynısını geçirelim o da mı olmadı, bir de böyle deneyelim. Bu 9. Yargı Paketi filan değil. Bu olsa olsa Anayasayı yarma harekatı eylem planıdır.

-Artık yeter kadınlarımızın üzerinden ellerinizi çekin. Bu milletin kürsüsünden sesleniyorum; Gelin kadın cinayetlerini sonlandırmak için çalışalım, bu vahşete son verelim. Garabetlerinizden ve aymazlıklarınızdan yorulduk artık. Defolun gidin.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK / SÖZCÜ

"YA ADALET YA KIYAMET"

-Bugüne kadar Türklüğü ayaklar altına aldık diyen güruhların bozkurtu bu şuuru, bu ruhu pisliklerine alet etme girişimlerini görüyor biliyor ve buradan ihtar ediyoruz: Biz varız ve buradayız! 

-Türklüğe adalet yeminiyle, milletine sadakat yeminiyle, Cumhuriyetine hürriyet yeminiyle, atasına ise vefa yeminiyle bağlıyız! Meydanı mankurtlara bırakmamak bozkurtları diriltmek için buradayız! 

-Anaların gözyaşlarını görmeyip muktedirleri tebessümlerine bakan; milletin çığlığına sağır, efendilerinin fısıltılarını dahi duyanlara karşı milletin sesi, anaların gözyaşı, çocukların çığlığı olarak buradayız ve bozkurtça haykırıyoruz. Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun. Ya adalet ya kıyamet.

"AKP DEMEK ALDATMACA DEMEKTİR"

-AKP iktidarının söylediği ve yaptığı arasında her zaman olduğu gibi dağlar kadar fark var. AKP demek aldatmaca demektir, vatandaşa tuzak kurmak demektir.

-Emekliler için yıkım planı 2008 yılında başlamıştır. 2008 yılında sözde reform denilen değişimle emekli maaşı hesaplama sistemi değişti. Değişim yapılmasaydı bugün en düşük emekli maaşı 30 bin liranın üzerinde olacaktı.