TBMM'de partisinin grup toplantısında konuşan İyi Parti Genel Başkanı Dervişoğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan tasarruf tedbirleri ve hazırlanan vergi paketlerini eleştirdi. 

Dervişoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek için "vergimatik Şimşek" ifadelerini kullandı. Açıklanan paketlerden ne çıkacağının belli olmadığını ifade eden Dervişoğlu şöyle konuştu:

VERGİ DÜZENLEMESİ TEPKİSİ

-Ekonomiye güven yerine ışıltı veren Nebati’den daha kötü bir dönem olamaz diye kendimizi avuturken de Cumhuriyet Türkiyesi’nin bakanı değil uluslararası para baronlarının mümessili gibi çalışan Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, vergimatik Mehmet geldi. Çünkü gelen o kadar kötü, milletimize karşı da o kadar acımasız ki o ışıltılı gözlerin sahibi Nureddin Nebati’yi anacağımız, saray damadına üzüleceğimiz aklımızdan bile geçmezdi. Sayın Şimşek sağolsun daha tasarruf tedbirleri genelgesinin mürekkebi bile kurumadan jet hızıyla vergi cebirleri genelgesine geçmeye karar verdi. 

-Malum Londra ve Ankara arasında jetle uçmayı pek sever kendileri. Ancak Sayın Bakanın tıpkı diğer icraatlarında ve paketlerinde olduğu gibi bu yenisinden de ne çıkacağı belli değil. Adeta milli piyango gibi. Daha ziyade gayrimilli piyango.

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI

-Vatandaşla dalga geçen cin fikirlerin en son örneğini, arttırılmak istenen 'Yurt Dışına Çıkış Harcı Tutarında' görüyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi açıklamasına göre 150 TL olan ilgili harç tutarı 3 bin TL’ye yani 20 katına çıkarılmak istenmektedir. Böylece devletin kasasına da 12.5 milyar TL ek gelir oluşturulacağı iddia edilmektedir. Eğer bu olmazsa da bin 500 TL ye çıkarılmak istenmektedir.

-Milletimizin aklı ile alay eden söz konusu bakanlık açıklamasını görünce, şu soruları sormak boynumuzun borcu haline gelmektedir. Soru bir; yurt dışına çıkış harcını, neredeyse yurt dışına gidiş-geliş uçak biletine eş değer hale getiren bu düzenleme ile elde edileceği varsayılan 12.5 milyar TL nerede kullanılacaktır? Emekliye, işsizlere yani milletimize mi harcanacaktır yoksa doymak bilmeyen yandaşlarınıza mı dağıtılacaktır? Ülkedeki kaçaklara destek fonuna mı dönüşecektir? Soru iki; elde ettiğiniz 12.5 milyar TL sizin için önemli bir gelir ise, 2023 yılında affedilen 188 milyar TL tutarındaki 'Yatırım fonu ortaklıkları kazanç vergisi' ile ve yine affedilen, 119 Milyar TL tutarındaki 'menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası gelir vergisini' nasıl açıklayacaksınız?

-Soru üç; vergi sisteminde adaletli davranmayarak, acımasızca daha çok vergi koyarak, milletimizin iliklerine kadar yaşadığı ekonomik krizi nasıl sona erdirmeyi planlıyorsunuz?

-Soru dört; pasaport harç bedeli ve defter bedeli adı altında alınan ücretlerin karşılığında, bu ülke pasaportuna nasıl hizmet ediyorsunuz da, bir de yurt dışı çıkış bedeli diye köprüyü geçen mi geçmeyen mi misali Deli Dumrul vergisi istiyorsunuz?