Sokakta elektrikli scooter kiralama firmalarının öncüsü olan Bird Global, 1 milyar dolarlık değerlemeye en hızlı ulaşan start-up olduktan beş yıl sonra Florida'da iflas koruma başvurusunda bulundu.

New York Borsası 2021'de halka açılan Bird'ün işlemlerini eylül ayında askıya almıştı. 

Bird firmasının geçici CEO'su Michael Washinushi bugün yaptığı açıklamada, "Kârlılık yolunda ilerleme kaydediyoruz ve bu yeniden yapılandırma yoluyla sermaye yapımızı doğru boyutlandırarak bu ilerlemeyi hızlandırmayı hedefliyoruz" dedi.

BÜYÜK ZARAR EDİYOR

Bird geçen ay yaptığı bir açıklamada 30 Eylül'e kadar olan dokuz aylık dönemde 73,4 milyon dolar net zarar ettiğini ve bu tarihte 10,2 milyon dolar kısıtlanmamış nakit ve eşdeğer varlığa sahip olduğunu söyledi. Bird geçen yıl 244,7 milyon dolar gelir ve 358,7 milyon dolar net zarar açıklamıştı.

Bird, yeniden yapılandırma süreci boyunca normal şekilde faaliyet göstereceğini söyledi. Avrupa ve Kanada'daki işletmeler ise iflas başvurusunun bir parçası değil.

ZORLUKLAR BULUNUYOR

Eski Uber ve Lyft yöneticisi Travis VanderZanden tarafından 2017 yılında Los Angeles'ta kurulan Bird, dünya çapında düzinelerce benzer şirketin öncüsü. Ancak e-scooter kiralamaları, düzenleyici kısıtlamalar, güvenlik endişeleri ve yüksek sermaye-işletme maliyetleri nedeniyle tutarlı bir karlılığa ulaşmakta zorlandı.

Bu yılın başlarında Paris sakinleri kiralık e-scooter'ların yasaklanması yönünde oy kullanarak bir zamanlar sektörün en büyük pazarı olan bu alanı kapatmıştı. Bölge sakinlerinin kaldırımların işgal edildiğiyönündeki şikayetleri üzerine eylül ayında Paris sokaklarından binlerce scooter temizlendi.

Ayrıca kış ayları scooter ve elektrikli bisiklet kiralayıcıları için de özel zorluklar getiriyor. Müşterilerin soğuk ya da yağışlı havalarda bisiklet ve scooterlara binme olasılığı daha düşük ve birçok şehirde turizm azaldıkça bu şirketler de iş kaybediyor.