Osmaniye’den yazan Zafer Poyrazoğlu adlı okurum, bana geçtiğimiz 2023 yılı içinde, yaklaşık bir aylık bir zaman dilimi içinde arka arkaya 4 kez yediği cezaların belgelerini gönderdi.

Gerçekten de bu belgeleri incelediğimizde Osmaniye-Toprakkale İstasyonu tarafından, “Belirtilen hız sınırlarının yüzde 10 ila 30’u arasında hız yapmak” gerekçesiyle 06.07.2023, 21.08.2023, 28÷08.2023, 30.08.2023 tarihlerinde tam 4 kez 951’er TL ceza
yazılmış.

Poyrazoğlu’nun burada yaptığı hızlar, 68,69,69 ve 71 km. Poyrazoğlu’nun burada dikkat etmek istediği konu ise şu: Birincisi; daha önce birçok İçişleri Bakanı ve Trafik yetkilisinin söylediği gibi “Devlet, vatandaşına tuzak kurmaz.” ilkesine aykırılık var.

Poyrazoğlu, “Eğer ilk ceza kesildiğinde bana haber verilip cezam tebliğ edilseydi ben bir daha buralarda hız sınırına dikkat eder ve o hızı da yapmaz, o cezayı da yemezdim”

Peki Poyrazoğlu neden böyle diyor?

Çünkü, genellikle 10 gün içinde tebliğ edilmesi gerektiği belirtilen bu cezalar Poyrazoğlu’na tam bir yıl sonra- evet yanlış duymadınız bir yıl sonra- tebliğ edilmiş.

Her ne kadar bir yıl önceki Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra, trafik cezalarının tebliğ geciktirildiyse bu ceza yiyen vatandaşın aleyhine bir durum olmamalı.

Çünkü Poyrazoğlu’na bu cezalar zamanında tebliğ edilseydi, vatandaş ikinci, üçüncü ve dördüncü radar cezalarını yemeyecek ve 3 bin liraya yakın bir cezayı ödemekten kurtulmuş olacaktı.

Burada, bu cezaları ve tebliğleri düzenleyen Bölge Trafik Denetleme Müdürlüğü yetkililerine söylemek isterim ki; gerçekten de devlet, vatandaşına pusu kurmaz ve kurmamalı. Cezalar ve kurallar asla bir cezalandırma ve yakalama gibi bir amaç taşımamalı.

Fakat bu uygulama gördüğünüz gibi vatandaşa resmen adeta pusu kurulmuş ve fazla radara yakalanarak, fazla ceza alması, dolayısıyla fazla para ödemesi amaçlanmış gibi görülüyor.
Ben burada trafik ekiplerinin hakkaniyetli davranmadıklarını düşünüyorum.


İşi gereği sık seyahat etmek zorunda kalan bu vatandaşımıza haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

Resmen arka arkasına haber verilmeksizin, uyarı yapılmaksızın pusuya düşürülmüş ve bir ayda aynı yerde birbirine yakın hızlarda –ki hiç birisi aşırı hız değil- radar cezası yemiş.

Durumu kamuoyunun dikkatine, yetkililerin bilgisine sunuyorum.

Trafik cezaları derhal tebliğ edilmeli. Soğutulup, soğutulup vatandaşın önüne dağ gibi katlanıp
çıkartılmamalı…

Ne işe yaradı deprem nedeniyle cezaların geç tebliğ edilmesi?!..