TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Dışişleri Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesi, 2021 yılı kesin hesabı ve Sayıştay raporları görüşüldü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmelerin ardından soruları yanıtladı.

“ATANAN BÜYÜKELÇİ DE İNSAN ÖZEL DURUMLAR DA OLABİLİR”

Endonezya Cakarta Büyükelçisi’nin bölgeye gitmek istemediğiyle ile ilgili bir soru üzerine Çavuşoğlu şu yanıtı verdi:

* “Bu insani bir durum. Atanan büyükelçi de insan. Özel durumlar da olabilir. Sağlıkla ilgili bir durum. Bu yılın ortasında yine bir büyükelçimiz kişisel bir sebepten dolayı yine görevinden ayrılmak istedi. Haklı bir sebep görevi beğenmemek değil. Ama kusura bakmasın sayın Erozan için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. ‘AKP’li büyükelçi görev yerini bırakıp Türkiye’ye döndü. Tercümesi çırak çıkan büyükelçi havlu attı.’ Sayın Erozan bakanlık terbiyesi almadığınızı biliyorum ama insanlıktan nasibinizi almadığınızı da bugün öğrenmiş olduk. Yerine de Cemil Miroğlu arkadaşımızı Kenya’dan dönmüştü gönderdik. Bir boşluk yok.

* Libya’yla ilgili imzalanan muhtıraların BM tarafından geçici hükümetler kuruldu. Bunların muhtıra imzalama yetkisi var. Uluslararası anlaşma değil. Biz içinde ekonomik ilişkilerle ilgili bir unsur olduğu için Meclis’ten geçirdik. Ama Libya hükümetlerinin böyle bir zorunluluğu yok. Libya’da arabulucuk konusunda önemli bir aktörüz onu da hafife almayalım. Özellikle şimdi Doğu’yla da ilişkilerimizi geliştirdik. Hamas’la ilgili bir talep karşılamadık. Hamas’ı terör örgütü olarak görmüyoruz. Ve sürekli El Fetih’le birleştirilmesi konusunda da çaba sarf ediyoruz. Suriye’yle ilgili henüz siyasi düzeyde planlanmış bir görüşme yok.

“KIBRIS KONUSUNDA DA YUNANİSTAN KONUSUNDA DA ABD’NİN TERAZİSİ BOZULDU”

* Kıbrıs konusunda da, Yunanistan konusunda da ABD’nin terazisi bozuldu. Bu konuda da hep birlikte mücadele etmemiz lazım. ABD’ye gerekli uyarıları yaptık son zamanlarda daha dengeli açıklamalar yapmaya başladılar ama bu yetmez. Bununla tatmin olmamız mümkün değil.

* Ege konusunda tezlerimizi sadece BM’ye anlatmıyoruz NATO üyesi ülkelerine de aynı zamanda Avrupa Birliği üyesi ülkelere de anlatıyoruz. BM’ye gönderdiğimiz mektuplarımızı arkadaşlarımızla birlikte hazırlıyoruz ve Avrupa Birliği üyesi ülkelere de gönderiyoruz. Avrupa Birliği’nin bu konudaki tutumu belli: Her şartlar altında Rum kesimi haklı, her şartlar altında Yunanistan haklı tutumunu sürdürüyor.”

“VİZEYİ GECİKTİREN ÜLKELERİN HANGİSİNE AÇIKÇA ELEŞTİRİ YAPTINIZ”

Çavuşoğlu, vize alınamaması veya gecikmesiyle ile ilgili soruya ise şu yanıtı verdi:

* “Bu gerçekten bir sorun. Hepimizin sorunu. Bize de gelen çok var. Elinizi vicdanınıza koyun. Vizeyi geciktiren ülkelerin hangisine açıkça eleştiri yaptınız? Kaç defa baskı yaptınız, kaç defa bize destek verdiniz? Niye destek vermiyorsunuz? Bir sürü temaslarda bulunduk, bakanlarla görüştük.

* En sonunda tüm büyükelçileri bakanlığımıza çağırdılar gerekli uyarıları yaptılar. Gereğini de yapacağımızı kendilerine söylediler. ABD dahil bazı ülkeler hızlandırmaya başladılar ama yetmez. Başvuru sayısının artmasıyla veya bizde vatandaşlık sayısının artmasıyla bir alakası yok. Gelin bu konuda da birlikte mücadele edelim.”

“RUSYA’NIN GAZ TEKLİFİ KONUSUNU BİR TEHDİT VEYA RİSK OLARAK GÖRMÜYORUM”

Çavuşoğlu’nun, Rusya’nın, Türkiye’ye gaz önerisi sunmasıyla ilgili verdiği yanıt şöyle:

* “Rusya’nın gaz teklifi konusunu bir tehdit veya risk olarak görmüyorum. Bu teklifin hedefi Avrupa piyasalarıdır. Rusya’ya bağımlılığımız yüzde 60’tan yüzde 40’a düştü çünkü çeşitliliğimizi artırdık. Fiyatların oluşması için Türkiye bir merkez olma özelliğini zaten kazanmış.

* Türkiye bu konuda önemli bir aktör oldu. Fiyatlar yüksek, enflasyon var. Dünyada da enflasyon var ama Türkiye’de daha yüksek. Sahadasınız vatandaşlardan gaz kesileceğine dair, fiyatlardan şikayet ediyorlar ama bir endişeyi dile getireni duydunuz mu? Ödeyemeyeceğini söylüyor ama gazımız yok diye bir endişesi var mı? Bu yıllardır izlediğimiz akıllı stratejik politikanın neticesidir.”

“F-35 KONUSUYLA İLGİLİ ŞU ANDA BİR ŞEY SÖYLEMEK ZOR”

F-35 ve F-16 uçaklarındaki durumun sorulması üzerine Çavuşoğlu, “F35 konusuyla ilgili şu anda bir şey söylemek zor. F16 konusunda bir sıkıntı yok seyrinde ilerliyor. Kongrede en aykırı olan kişilerin de daha makul olduğunu çünkü yönetiminin de bu konuda çalıştığını biliyorsunuz” dedi.

KAVALA AÇIKLAMASI

Osman Kavala ilgili bir soruyu da yanıtlayan Çavuşoğlu, “Kavala konusunda mahkeme teknik olarak İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararını uygulamıştır. Diğer suçlardan dolayı tutukluluğu devam etmiştir. O suçlamalardan dolayı da bir hüküm yemiştir. İç hukuk yolu işliyor. Hoşunuza gitse de gitmese de bu bir gerçektir” diye konuştu.

“ATTIKLARI BAZI ADIMLAR VAR AMA YETERSİZ”

Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği hakkında da şu değerlendirmeleri yaptı:

* "İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda da mutabakat zaptı ortada. Attıkları bazı adımlar var ama yetersiz. Üye olduktan sonra tekrar geri adım atmayacakları yönünde milletimizin de endişeleri var. Bu adımları atarlarsa meclisimiz onaylayacak. Tatmin olursanız bu iş ilerler aksi takdirde ilerlemez.

* ‘Kürt meselesi NATO’da değil Türkiye’de çözülecek’ dediniz. Bizde bu anlayışla Türkiye’de Kürt meselesini çözdük. Artık Türkiye’de bir Kürt meselesi yoktur, PKK terörü meselesi vardır. PKK/YPG terörü her yerde çözülecek. Suriye’de de çözülecek, Irak’ta da çözülecek.”

“TAM İSTEDİKLERİMİZİ YAPAMAMAMIZIN SEBEBİ DE BAŞKA DENGELER VAR”

Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“Batılılar, Çin’e karşı bunu siyasi olarak kullanmak istiyordu. Bu konuda maalesef İslam dünyasında, maalesef Türk dünyasında da istediğimiz birliktelik yok. Bu konudaki tam istediklerimizi yapamamamızın sebebi de başka dengeler var. Bu bir aciyet değil. Tek başımıza kalsak da Uygur Türklerini savunmaya devam edeceğiz.”

“KARA PROPAGANDAYLA MÜCADELE ETMEK ZORUNDA KALIYORUZ”

Çavuşoğlu, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) Türkiye’yi gri listeye almasıyla ilgili bir soruya da şu yanıtı verdi:

“FATF kriterlerini de uygulama konusunda da yerine getirdik. FATF içindeki görüşmelerde de Türkiye’nin hükümlülüklerini yerine getirdiğimizi de söylüyorlar ama başta ABD olmak üzere bazı ülkeler Demokles’in kılıcı gibi bunu Türkiye’nin üzerinde tutmak için yapıyor. Kara parayla değil de kara propagandayla mücadele etmek zorunda kalıyoruz siz de buna alet olmayın.” ANKA