Dışişleri Bakanlığı, Avusturya maçında yaptığı gol sevinci nedeniyle hakkında soruşturma açılan Merih Demiral'a tepki gösteren Alman siyasilere ve UEFA'ya tepki gösterdi. 

Dışişleri'nin açıklamasında UEFA'nın Merih Demiral hakkında disiplin soruşturması açmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

"TEPKİLER SİYASİ AMAÇLI" 

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

- Alman Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının Eylül 2023’te yayımladığı raporda, her bozkurt işareti yapanın aşırı sağcı olarak nitelendirilemeyeceği vurgulanmışken ve “bozkurt” işareti Almanya’da yasaklı bir simge değilken, Sayın Demiral’a Alman makamları tarafından gösterilen tepkilerin bizatihi kendisinin yabancı düşmanlığı içerdiği değerlendirilmektedir.

- Bir spor müsabakasındaki sevinç kutlaması sırasında, tarihi ve kültürel bir sembolün, hiç kimseyi hedef almayan biçimde kullanılmasına yönelik siyasi amaçlı tepkileri kınıyoruz.

ALMANYA BÜYÜKELÇİSİ, BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'ın, A Milli Futbol Takımı oyuncusu Merih Demiral'ın 'Bozkurt' işareti yapmasıyla ilgili UEFA'dan yaptırım talebinde bulunmasının ardından Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. 

İÇİŞLERİ BAKANI YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, UEFA'nın, milli futbolcu Merih Demiral hakkında ‘bozkurt’ işareti yaptığı gerekçesiyle soruşturma başlatmasına ilişkin, “Yabancı düşmanlığına, ırkçılığa ve nefret söylemine milli değerlerimizde, kültürümüzde ve inancımızda yer yoktur. Tarihi ve kültürel bir sembol, ırkçılıkla bir tutulamaz" açıklamasında bulundu.