Amerikalı askerler teröristlere kalaşnikof kullanma eğitimi verdi.

ABD’Lİ KOMUTAN, PKK/YPG’Lİ MAZLUM KOBANİ’Yİ ZİYARET ETTİ

Son bir haftadır IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon Birleşik Ortak Görev Gücü Doğal Kararlılık Harekatı (Combined Special Ops Joint Task Force-Levant/CSOJTF-L) sosyal medya hesabından bazı fotoğraflar yayımlanıyor. Bekledim. Neden mi?

5 Mart Salı gününe kadar ne Dışişleri’nden ne de Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir açıklama gelmedi!

ABD’nin Ortadoğu operasyonlarını yürüten Merkez Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı “Birleşik Ortak Görev Gücü Doğal Kararlılık Harekatı”nın resmi hesabından son bir haftada bölücü terör örgütü PKK/YPG’ye verilen eğitimlerin fotoğrafları yayınlandı. Suriye’de çekilen karelerde Amerikalı askerler, teröristlere kalaşnikof kullanma, hedef alma, ilkyardım gibi eğitimler verilirken görülüyor. Fotoğrafların hangi kentte çekildiği belirtilmedi. Aynı sosyal medya hesabı, aralık ayında da Türkiye, Irak’ın kuzeyinden gelen 12 şehidin haberiyle sarsılmışken, Amerikalı askerleri PKK’lı teröristlere silah eğitimi verirken gösteren fotoğraflar yayınlamıştı. Yine medyada sadece SÖZCÜ Gazetesi 29 Aralık 2023 tarihinde ABD’lilerin terör örgütüne verdiği desteği manşetine taşımıştı: “Sözünden çıkmadığınız ABD’nin alçak yüzü.” Bu manşetten sonra bile devletten net bir açıklama gelmemişti.

Bitmedi.

F-16 desteği tamam da bu ziyaret ne demek?

Dün...

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı (CENTCOM) yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada CENTCOM Komutanı Michael Erik Kurilla’nın bölgede bazı temaslarda bulunduğu duyuruldu. Kurilla’nın PKK/YPG’yi ya da ABD’nin kullandığı ismiyle “Suriye Demokratik Güçleri”ni ziyaret ettiği ve incelemelerde bulunduğu açıklandı. Açıklamada “CENTCOM Komutanı Orgeneral Kurilla, bölgedeki, güvenlik ve insani durumu yerinde incelemek, ABD askerleri güvenlik ortaklarıyla görüşmek üzere 26 Şubat - 2 Mart tarihleri arasında CENTCOM bölgesindeki Mısır, Ürdün, Suriye ve İsrail’i ziyaret etti” ifadesi kullanıldı. CENCOM açıklamasındaki eksik şuydu: ABD’li Orgeneral Michael Erik Kurilla, PKK/YPG’nin elebaşı olan, “Mazlum Kobani” kod adlı Ferhat Abdi Şahin’le de görüştü.

Aslında Kurilla’nın bu ziyareti de ilk değil.

Tarih 21 Temmuz 2022.

CENTCOM Komutanı General Kurilla ve YPG’li Mazlum Kobani’yle SDG karargahında yaptığı görüşmelerde Suriye’deki askeri operasyonları ve ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon ile YPG arasında gelişen iş birliğini masaya yatırdı. İkili ayrıca Hol kampındaki gidişatı ele alırken kampa yönelik uluslararası ve yerel çabaların artırılması ihtiyacına değindi. Öte yandan YPG elebaşı Abdi, Türkiye operasyonunun bölge istikrarını tehdit edeceğini ileri sürerken operasyonun IŞİD ile mücadele çabalarını baltalayacağını iddia etti.

Aynı general, Türkiye’nin YPG’ye yapabileceği olası operasyonla ilgili de “tepki görmeyen” açıklama yapmıştı.

Tarih 24 Aralık 2022.

ABD Dışişleri Bakanlığı Dubai Bölgesel Medya Merkezi’nde, habercilerle uzaktan basın brifinginde buluşan CENTCOM Komutanı General Kurilla, ABD’nin bölgede yürüttüğü ortaklık süreçleri üzerine yaptığı açıklamalar sırasında, Türkiye’nin olası “kara harekatı”na da şu cümlelerle değinmişti:

“Bir Türk istilasını sordunuz. Bu konuda çok çok kaygılıyım, çünkü bu, bölgeyi istikrarsızlaştırabilir ve ortağımız Suriye Demokratik Güçleri’ni (gözetim altında tuttukları) cezaevlerinden uzaklaştırabilir. Suriye’nin kuzeyinde yaklaşık 28 cezaevini gözetim altında tutuyorlar. (Harekat) buralardan çekilmelerine ve buraları riske atmalarına neden olabilir. Hatırlarsanız, geçen yıl ocak ayında bir cezaevinden yaklaşık 4 bin DEAŞ tutuklusu kaçmıştı. Bu ayrıca El Hol Kampı’ndaki güvenliği de riske atabilir. Dolayısıyla durumu yatıştırmak ve Türklerin bu saldırısını önlemek için yapabileceğimiz her şey önemli olacaktır.”

SONUÇ: Türkiye, ABD’den F-16 alma konusunda destek buldu ancak neyin karşılığında? Acaba 31 Mart yerel seçimleri sonrası Suriye’nin kuzeyiyle ilgili bir açılım gelir mi?