Hükümet ve ekonomi yönetimi, asgari ücrete ara zam yapılmaması konusunda ısrar ederken Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu'ndan açıklama geldi.

Dün akşam BloombergHT televizyonuna konuk olan Çerkezoğlu, enflasyon tek haneli rakamlara düşene kadar asgari ücretin yılda dört kez güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Hem Merkez Bankası'nın (TCMB) hükümete yazdığı açık mektup hem de Çalışma ve Sosyal Gücenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamasında asgari ücrete ara zam yapılmayacağının ifade edildiğini belirten Çerkezoğlu, bu yaklaşıma itirazlarını dile getirdi.

'ÜCRET ARTIŞLARI ENFLASYONUN NEDENİ DEĞİL SONUCU'

Söz konusu açıklamaların enflasyonla mücadele iddiasına dayandırıldığını, enflasyonun talep kaynaklı olduğunun ve ücret artışlarının enflasyon yarattığının iddia edildiğini belirten Çerkezoğlu, oysa enflasyonu yaratan nedenler arasında ücret artışlarının etkisinin çok çok az olduğunu, ücret artışlarının enflasyonun sebebi değil sonucu olduğunu söyledi.

"Eğer biz tanıyı yanlış koyarsak tedaviyi de yanlış yaparız" diyen Çerkezoğlu, "Enflasyonu ücretleri baskılayarak, halkın alım gücünü düşürerek ve talebi kısarak düşürmeye çalışmak, hem milyonlarca işçinin olağanüstü derecede yoksullaşmasına yol açacak hem de enflasyonla mücadele açısından etkin bir yol olmayacak" dedi.

Enflasyonu yaratan asıl nedeninin kur ve maliyet artışları ile aşırı kârlar olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, halkın alım gücü düşerken sermaye kesiminin yüksek kârlar elde ettiği görülmeden enflasyonla etkin bir mücadelenin olamayacağını vurguladı.

'ASGARİ ÜCRETLİNİN GIDA ENFLASYONU YÜZDE 110'

Dar gelirlinin, asgari ücretlinin gıda enflasyonunun TÜİK rakamlarıyla bile yüzde 110'lara dayandığına dikkat çeken DİSK Başkanı, "Bu kadar yüksek enflasyonun olduğu bir dönemde yıl içinde tek bir asgari ücret olsun demek, milyonları aslında açlığa yoksulluğa mahkum etmek demektir" ifadelerini kullandı.

Asgari ücretin ortalama ücret haline geldiğine dikkat çeken Çerkezoğlu, asgar ücrete ara zam yapılmamasının özel sektörde toplu sözleşmesiz çalışan milyonlarca çalışanın da zam almaması ve yoksullaşması anlamına geleceğini söyledi.

Çerkezoğlu, yıl ortasında asgari ücret tespit komisyonunun toplanması ve sadece enflasyonu değil büyümeyi de hesaba katarak zam yapılması gerektiğini söyledi.