37 yaşındaki Russom Gebretsadik, 30 Aralık günü sabah 9.14 civarında polisle karşılaşmadan önce ABD'nin güneybatısındaki Baltimore'daki West Pratt Caddesi civarında neredeyse tamamen çıplak halde sokağa çıktı. 

Raporlar, bir dükkana girerken kendisini takip eden polislere dışkısını fırlattığını kaydetti. Ancak adamın başka nesneleri de fırlatması üzerine polisler bir süre müdahalede bulunamadı.

Sonra suçlunun bir elinde savaş bıçağı, diğer elinde pala ile polise saldırdığı iddia edildi. Polis, palayı savuşturmayı başardı ancak olay sırasında yüzü kesildi.

Sonrasında polis tabancasıyla beş el ateş etti. Gebretsadik sol bacağından vurulduktan sonra yere düştü ve sonunda yakalandı.

Olayla ilgili konuşan Emniyet Müdürü Richard Worley, "Gözaltına alınırken hâlâ silaha uzanıyordu ancak polisler ona yardım edip bacağına turnike uygulayarak muhtemelen hayatını kurtardı." dedi.

Gebretsadik, birinci derece cinayete teşebbüs, ikinci derece cinayete teşebbüs ve ilgili suçlardan yargılanmadan önce hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Bu ayın sonunda mahkemeye çıkacak.