Diyarbakır'ın Silvan ilçesi kırsal Duru Mahallesi'nde TPAO'ya ait petrol kuyusunda sondaj çalışması sırasında gaz sıkışması nedeniyle meydana gelen patlamada 1 işçi öldü, 1 işçi yaralandı.

Silvan ilçesinde petrol kuyusunda meydana gelen patlamada 1 işçi öldü, 1 işçi yaralandı. Duru Mahallesi'ndeki "Duru-1" petrol kuyusunda çalışma yapıldığı sırada henüz bilinmeyen nedenle patlama meydana geldi. 

Patlamada, işçilerden İhsan Tunar (34) hayatını kaybetti, Veysel Sert (44) yaralandı. İhbar üzerine bölgeye güvenlik güçleri ile 112 Acil Sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. 

ÖLEN İŞÇİNİN AİLESİ KAZA YAPTI 

Yaralanan işçi, ambulansla kaldırıldığı Dr. Yusuf Azizoğlu Silvan Devlet Hastanesi'ndeki ilk müdahalenin ardından Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne nakledildi. 

Öte yandan patlamayı öğrenerek olay yerine gitmeye çalışan, hayatını kaybeden işçi İhsan Tunar'ın yakınlarının bulunduğu Ş.T'nin kullandığı 38 AFU 743 plakalı otomobil, Diyarbakır-Silvan kara yolunun 64. kilometresinde devrildi. 

Kazada, sürücünün de bulunduğu 3 kişi yaralandı. Yaralılar Dr. Yusuf Azizoğlu Silvan Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. 

PATLAMA ANI GÜVENLİK KAMERASINDA

Patlama anı güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde, kulenin üzerinde bulunan 1 işçi patlamanın ardından merdivenlerden inmeye çalışırken, alevler her yanı sarıyor.

TPAO’DAN AÇIKLAMA

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'ndan da (TPAO) konu ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, “Bugün, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinin yaklaşık 13 km güneyinde daha önce kazılmış, günümüzde ise atık su kuyusu yapılmak üzere operasyon başlatılan Duru-1 kuyusunda bir kaza meydana gelmiştir. TPIC tarafından yürütülen operasyonda, kuyuda önceden biriktiği düşünülen gaz basıncı, sondaj ekipmanını kuyudan fırlatmış ve patlamaya sebep olmuştur. Olay sonrası TPIC personellerinden İhsan Tunar maalesef hayatını kaybetmiş, Veysel Sert ise yaralanmış ve tedavi altına alınmıştır. Hayatını kaybeden İhsan Tunar'a Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve sevdiklerine başsağlığı; Veysel Sert ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz" denildi.