Diyarbakır'da Gazze katliamını protesto eden grup tekbir nidaları ve cenk, cihat, şehadet sloganlarıyla Starbucks ve Burger King şubelerini basmıştı. 

'Polislerin ve bekçilerin olayı görmelerine rağmen müdahale etmedikleri' iddialarıyla sosyal medya platformu X'te paylaşılan görüntülere yönelik Diyarbakır Valiliği'nden açıklama yapıldı. 

Açıklamada, görüntülerin eylemcilerin bekçiler tarafından dışarıya çıkarıldığı sırada çekildiği bildirilerek "22 Haziran 2024 tarihinde ilimizde bir iş yerine yapılan eylemle ilgili olarak bazı sosyal medya hesaplarında; bekçilerin olaya seyirci kalıp eylemcilerin içeriye girmelerine müsaade ettikleri şeklinde paylaşımlar yer almaktadır. Oysaki bu görüntüler eylemcilerin bekçiler tarafından dışarıya çıkartılması esnasında çekilmiştir" denildi.

SERBEST BIRAKILDILAR

Sur ve Kayapınar ilçelerinde iki ayrı işletmeye giren 16 kişinin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemleri tamamlandı. Adliyeye sevk edilenlerden 15'i savcılıktaki ifadelerinin ardından, 1 kişi ise nöbetçi sulh ceza hakimliğince adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.