KKTC’nin Mağusa kenti yakınlarında bulunan Geçitkale Havalimanı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne tahsis edildi. Askeri üs ve İHA-SİHA merkezi olacak Havalimanı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanıma verildi. Bu konudaki protokol KKTC Meclisi’nde iktidar ve muhalefet Milletvekillerinin oy birliği ile benimsendi. 1986 yılında açılan NATO standartlarında ve 10 milyon dolara inşa edilen Havalimanı’nda Doğu Akdeniz merkezli görev yapan İHA ve SİHA’lar da konuşlanacak.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ışığında, güvenlik gerekçeleri ile Geçitkale Havalimanı’nın Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri kullanımına tahsis edildiğini bildirdi. Her tür uçağın iniş ve kalkışına uygun 2 bin 850 metrelik pisti bulunan havalimanı, 2 bin 890 dönümlük alan üzerine inşa edildi. 7 Mart 1986’da açılan Geçitkale, Ercan Havalimanı bakıma alındığında da kullanılmıştı. Bir dönem özelleştirilen havalimanı, sivil uçuşlara açılmak üzere Kıbrıslı iş adamı Asil Nadir’e ait Cyprus Aviation Services (CAS) Şirketine 1 milyon 579 bin Euro’ya tahsis edilmişti. Ancak daha sonra bu tahsis sonlandırıldı.  

Karataş

Emekli Tümgeneral Karataş: Bu bizim için önemli bir gelişme

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş da SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Doğu Akdeniz’de bizim için önemli bir gelişmedir. Havaalanının, bakım onarım çalışmaları ile daha modern hale getirileceğini tahmin ediyorum. Geçitkale’nin TSK’ya tahsisi için Meclis’ten yasa çıkarılması da, KKTC’nin bağımsız ve egemen bir devlet olduğu konusunda önem taşıyor” dedi. Türkiye daha önce de Karpaz bölgesinde bir deniz üssü kurarak, bölgede görev yapan gemilere bakım-onarım-ikmal desteği sağlamayı hedeflemişti. Bu konudaki çalışmalar da devam ediyor.