Dolar/TL yerel seçimlerden bu yana geçen üç aya yakın süredir yatay seyir izlediği 32-32,85 bandının üst sınırlarına doğru yükseliş eğiliminde.

Bugün gündemde reel kesim güven endeksi, kapasite kullanım oranı verileri ile CHP'nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe başkanlığındaki heyet ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in saat 10.00'da başlaması beklenen görüşmesi izlenecek.

CHP görüşmede asgari ücret ile emekli maaşlarının artırılması ve TÜİK'in enflasyon hesaplamalarında daha şeffaf olması başta olmak üzere çeşitli talep ve önerileri Şimşek'e ileteceklerini söylemişti.

Şimşek geçen hafta ayrıca Londra'da yatırımcılarla bir araya geldi. Şimşek, "Para politikasını baştan inşa etmek biraz zaman aldı. Şu an sürdürülebilir, güçlü dezenflasyonun eşiğindeyiz" dedi. Katılımcılar gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye'nin pozitif ayrıştığı yönünde görüş belirttiler.

TCMB BU HAFTA FAİZ KARARINI AÇIKLAYACAK

Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı da bu hafta öne çıkacak gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Reuters anketine göre TCMB'nin beklentilerin üzerinde seyreden enflasyonu kontrol altına almak adına en son mart ayında yaptığı sıkılaştırma ardından haziranda da politika faizini yüzde 50'de sabit bırakması bekleniyor.

Geçen haftanın ilk üç işlem gününde Türkiye piyasaları kapalı idi. Kalan iki günde de hacim zayıf kaldı. Bu süreçte gecelik TL faizinin politika faizinin altına inmesi ardından TCMB'nin likidite adımları da yakından izlenmeye başlandı. Gecelik faiz Cuma günü yüzde 50.27 ile politika faizinin üstünde yer aldı.

TCMB'nin yerel seçimlerden bugüne 77 milyar dolara ulaşan rezerv birikimi başta olmak üzere TL likiditesini genişletici birçok etken bulunuyor. TCMB ise lokal bankalarla yaptığı swapları 10 milyar doların altına çekerek, zorunlu karşılıkları artırarak ve depo ihaleleriyle TL likiditesini kontrol etmeye çalışıyor. Süreçte TL gecelik faizi politika faizinin altına bir iki günden uzun kaldığında TCMB'den yeni adım gelebilir beklentisi oluşuyor.

Bankacılar yerel seçimden beri ilk kez iki gün işlem olan geçen hafta döviz satışı ve rezerv azalışı görme ihtimaline de dikkat çektiler.

Dolar/TL bu sabah saat 08.57 itibarıyla 32.88 seviyesindeydi. TL, dolar karşısında nisan ve mayıs ve haziran ayının ilk yarısında yatay seyir izledikten sonra sınırlı yükselişe geçti.

İşlemciler TL'nin gelişmekte olan ülke para birimlerine giriş çıkışlarını benzer şekilde yansıtmaya yeni yeni başladığını, bunun da sağlıklı bir hareket olduğunu söyledi.