İstanbul serbest piyasada dolar 32,9450 liradan, Euro 35,3890 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 32,9430 liradan alınan dolar, 32,9450 liradan satılıyor. 35,3870 liradan alınan Euro'nun satış fiyatı ise 35,3890 lira olarak belirlendi.

Dün doların satış fiyatı 32,8950 lira, Euro'nun satış fiyatı ise 35,3570 lira olmuştu.

TL'DE HAZİRANDA YÜZDE 2'LİK KAYIP

Dolar/TL yerel seçimlerden bu yana geçen üç aya yakın süre yatay seyir izledikten sonra 33 seviyesine doğru yükselişe geçti. TL, haziran ayı başından bugüne dolar karşısında yüzde 2 civarında değer kaybetti.

Bugün gündemde mayıs ayı yabancı ziyaretçi sayısı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanacak Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı yer alıyor. EKK toplantısı 11.00'de başlayacak ve tamamlanması ardından yazılı açıklama planlanıyor.

EKK toplantısının gündeminde, "AB emisyon ticaret sistemi uygulaması ve sınırda karbon düzenleme mekanizması sürecinde sanayinin yeşil dönüşümü" ile "istihdam teşvikleri ve etki analizi" yer alıyor.

KARATEPE-ŞİMŞEK GÖRÜŞMESİ

CHP'nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe başkanlığındaki bir heyet dün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i ziyaret etti. Karatepe görüşmesinin ardından "acı reçeteyi vatandaşa çıkaran anlayışta" değişiklik görmediklerini söyledi.

Karatepe, CHP olarak asgari ücrete ara zam, emekli maaşlarının "ciddi şekilde" artırılması, tarımsal desteklerin ve tarımsal ürün fiyatlarının güncellenmesi ile vergide adaletsizliğin giderilmesi olarak dört ana maddede önerilerini ilettiklerini söyledi.

Görüşme dört saatten fazla sürdü. Karatepe "Ben asgari ücretin artırılacağı izlenimi edinmedim" dedi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise Şimşek'in hükümet olarak yapılanlar konusunda bilgi paylaşımı yaptığını söyledi.

BU HAFTA TCMB'NİN FAİZ KARARI VAR

Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı da bu hafta öne çıkacak gündem maddeleri arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra gecelik faizlerin dün de dahil olmak üzere dönem dönem politika faizinin altında kalması da piyasada yakından takip ediliyor.

Reuters anketine göre TCMB'nin beklentilerin üzerinde seyreden enflasyonu kontrol altına almak adına en son mart ayında yaptığı sıkılaştırma ardından haziranda da politika faizini yüzde 50'de sabit bırakması bekleniyor.

Geçen haftanın ilk üç işlem gününde Türkiye piyasaları kapalı idi. Kalan iki günde de hacim zayıf kaldı. Bu süreçte gecelik TL faizinin politika faizinin altına inmesi ardından TCMB'nin likidite adımları da yakından izlenmeye başlandı. Gecelik faiz Cuma günü politika faizinin üzerinde idi ancak dün yüzde 49,55 ile bir kez daha politika faizinin altına indi.

TCMB'nin yerel seçimlerden bugüne 78 milyar dolara ulaşan rezerv birikimi başta olmak üzere TL likiditesini genişletici birçok etken bulunuyor. TCMB ise lokal bankalarla yaptığı swapları 10 milyar doların altına çekerek, zorunlu karşılıkları artırarak ve depo ihaleleriyle TL likiditesini kontrol etmeye çalışıyor. Süreçte TL gecelik faizi politika faizinin altına bir iki günden uzun kaldığında TCMB'den yeni adım gelebilir beklentisi oluşuyor.

Dolar/TL bu sabah saat 08.49 itibarıyla 32,93 seviyesindeydi. TL, dolar karşısında nisan ve mayıs ve haziran ayının ilk yarısında yatay seyir izledikten sonra yükselişe geçti. TL, haziranda dolar karşısında yaklaşık yüzde 2 değer kaybetti.

KÜRESEL PİYASALAR

ABD'de başkanlık seçimleri ile ilgili Perşembe günü yapılacak ilk münazarayı, Fransa'da ise hafta sonu gerçekleşecek erken seçimlerin ilk turunu izleyecek olan yatırımcılar, politik değişimlerin pozisyonlarını nasıl etkileyeceği konusunda temkinli kalmayı sürdürdü.

Cuma günü açıklanacak olan ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksindeki yıllık büyümenin mayıs ayında yüzde 2,6 ile üç yılı aşkın sürenin en düşük seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Verinin düşük gelmesi, piyasaların Fed'in Eylül ayı gibi erken bir tarihte faiz indirimine gideceği yönünde beklentilerini güçlendirebilir. Vadeli işlemler, eylülde faiz indirimi olasılığı şu anda yüzde 65 olasılıkla fiyatlarken bu yıl için iki faiz indirimine gidileceği öngörülüyor.