Dolar/TL'de günlük sınırlı yükselişler devam ediyor. Dün günü önceki kapanışının yüzde 0,87 üzerinde 32,8141'den tamamlayan kur, bugün bankalararası piyasanın açılışında 32,8650 seviyesinden işlem görüyor.

Yerel seçimlerin ardından iki aylık yatay seyir gözlenen kurda son günlerde günlük sınırlı yükselişler dikkat çekiyor. 

İşlemciler TL'nin gelişmekte olan ülke para birimlerine giriş çıkışlarını benzer şekilde yansıtmaya yeni yeni başladığını, bunun da sağlıklı bir hareket olduğunu söyledi.

Gelecek hafta Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı öne çıkacak. Reuters anketine göre Merkez Bankası'nın beklentilerin üzerinde seyreden enflasyonu kontrol altına almak adına en son mart ayında yaptığı sıkılaştırma ardından haziranda da politika faizini yüzde 50'de sabit bırakması bekleniyor. TCMB, faiz kararını 27 Haziran'da açıklayacak.

ŞİMŞEK LONDRA'DA

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün başlayan Londra temasları bugün de devam edecek.

Şimşek dün Londra'da Chatham House düşünce kuruluşunun düzenlediği bir etkinlikte konuştu. Şimşek, bu toplantıda "Para politikasını baştan inşa etmek biraz zaman aldı. Şu an sürdürülebilir, güçlü dezenflasyonun eşiğindeyiz" dedi.

Şimşek ayrıca Londra'da Deutche Bank tarafından düzenlenen toplantıda da yatırımcılarla bir araya geldi. Katılımcılar gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye'nin pozitif ayrıştığı yönünde görüş belirttiler.

Uluslararası piyasalara bakıldığında İsviçre Merkez Bankası, dün üst üste ikinci kez politika faizini düşürürken İngiltere Merkez Bankası (BoE) politika faizini sabit tuttu ancak ağustosta faiz indirimine açık kapı bıraktı. Sterlin, İsviçre frankı ve euro değer kaybederken dolar yükseldi.