Dolar/TL 32,2 civarında yatay seyir izlemeye devam ederken Merkez Bankası'nın likidite adımlarıyla gecelik faiz bir kaç gün aranın ardından yeniden politika faizinin üzerine çıktı.

Dolar/TL'de bu sabah ilk işlemler 32,2 civarında. TL mart ayında dolar karşısında yüzde 3.5 ile temmuz ayından bu yana en belirgin değer kaybını yaşadıktan sonra Nisan ayını yüzde 0,04 ile sınırlı bir değer kazancı ile tamamladı. TL, mayıs ayında da yatay seyretti.

İç gündemde bugün Nisan ayı yabancı ziyaretçi sayısı takip edilecek. TCMB Başkanı Fatih Karahan Uluslararası Arap Bankacılık Zirvesi ve Albaraka İslami Finans Zirvesi'nde konuşacak.

TCMB'DEN YENİ ADIMLAR

TCMB dün politika faizini yüzde 50'de sabit tuttuğu kararın hemen ardından "makro finansal istikrarın korunması, parasal aktarım mekanizmasının desteklenmesi ve likidite fazlasının sterilizasyonu" amacıyla yeni adımlar açıklamıştı.

TCMB, TL ve kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarını artırırken yabancı para kredilere de aylık yüzde 2 büyüme sınırı getirdi.

TCMB'nin 51 milyar dolara ulaşan rekor hızda rezerv birikimi nedeniyle ortaya çıkan TL, bu hafta gecelik faizleri ve mevduatı aşağı baskılamıştı. Bu ay başında da gecelik faizler TCMB'nin faiz koridorunun alt bandı olan yüzde 47'ye yaklaşmıştı.

TCMB'nin lokal swapların azaltılması ve 560 milyar TL depo ihale stokuna rağmen bu hafta likidite fazlası daha da arttı. Sistemin likidite fazlası dün itibarıyla yaklaşık 600 milyar TL.

Bankacıların hesaplamaları dünkü zorunlu karşılık adımının 500-800 milyar TL bandında TL likiditesinin kalıcı çekilmesi etkisi yaratacak.

Kararın ardından dün gecelik faiz 360 baz puan yükselişle yüzde 50,8'e yükseldi.

REZERVLER YÜKSELİYOR

TCMB verilerine göre TCMB'nin swap hariç net rezervi geçen hafta 8,8 milyar dolar arttı. Swap hariç net rezerv geçen hafta eksi 14,8 milyar dolar oldu. Böylece, yerel seçimler öncesi hafta olan 29 Mart'ta görülen eksi 65.5 milyar dolar ile tarihi düşük seviyeden bugüne toparlanma 50,7 milyar dolar. TCMB'nin daha önce bu hızda ve büyüklükte rezerv birikimi yaptığı başka bir dönem yok.

Hazine dün iç piyasada iki yıl vadeli iki Euro cinsi doğrudan satış ile yaklaşık 300 milyon Euro borçlandı.

Mayıs ayında 146.1 milyar TL iç borç servisine karşılık 140,7 milyar TL'si piyasadan 210.4 milyar TL iç borçlanma hedefleyen Hazine bu ayki borçlanmalarını yaklaşık 170 milyar TL ile tamamlamış oldu.

YABANCI YATIRIMCI İLGİSİ ARTIYOR

Yabancı yatırımcıların TL tahvilde alışılagelmişin dışındaki politikaları gerekçe göstererek paylarını neredeyse sıfıra indirmişlerdi. Bu yılın ilk çeyreği sonunda bu oran yüzde 1,7 seviyesine geldi. Bankacılar son 3 haftadaki 5 milyar dolara yakın giriş de dahil son dönemdeki girişlerle payın yüzde 5'e doğru yükseldiği görüşünde. Bu alandaki rekor ise 10 yıl önce yaklaşık yüzde 28 seviyesindeydi.

Ayrıca, 7 trilyon dolardan fazla varlığı yöneten Vanguard'ın Gelişmekte Olan Piyasalar Aktif Sabit Getirili Varlıklar fonunun yöneticilerinden Nick Eisinger, "Yatırımcılar şu anda oldukça agresif bir şekilde geri dönüyorlar - rakamlar gerçekten güçlü. Çok fazla giriş oldu" dedi ve ekledi:

"Lirada uzun pozisyondayız. Yerel tahvillerde uzun pozisyondayız fakat çok fazla değil. Ayrıca döviz cinsi uluslararası tahvillerinde oldukça uzun pozisyondayız."

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün ayrıca vergi muafiyet ve istisnaların gözden geçirilmesi çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu da söyledi.