Dolar/TL 32,20'li seviyelerde yatay seyir izlemeye devam ederken bugün veri gündemi takip edilecek.

İç gündemde bugün 10.00'da Mayıs ayı reel kesim güven endeksi ve imalat sanayi kapasite kullanım verileri izlenecek.

Bunun ardından perşembe günü Mayıs ayı ekonomi güven endeksi, nisan ayı nihai dış ticaret verileri ve geçen haftaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetleri yayımlanacak. Cuma günü ise ilk çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) verisi açıklanacak.

MAKROİHTİYATİ TEDBİRLER

TCMB geçen hafta politika faizini yüzde 50'de sabit tuttuğu kararın hemen ardından "makro finansal istikrarın korunması, parasal aktarım mekanizmasının desteklenmesi ve likidite fazlasının sterilizasyonu" amacıyla yeni adımlar attı.

TL ve kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarını artırılırken büyüme hızı son haftalarda hızlanan yabancı para kredilere de aylık yüzde 2 büyüme sınırı getirdi.

TCMB'nin 51 milyar dolara ulaşan rekor hızda rezerv birikimi nedeniyle ortaya çıkan TL, geçen hafta gecelik faizler ve mevduat faizlerinin düşmesine yol açtı. Likidite azaltıcı adımların etkisiyle bankacıların hesaplamalarına göre 500 milyar liranın üzerinde likidite piyasadan çekilirken, TCMB'nin faiz koridorunun alt bandı olan yüzde 47'ye inen gecelik faiz böylece tekrar yüzde 53'e yükseldi. 

DOLAR KURUNDA SON DURUM

Dolar/TL bu sabah 32,20 seviyesinden işlem gördü. TL, mart ayında dolar karşısında yüzde 3,5 ile temmuz ayından bu yana en belirgin değer kaybını yaşadıktan sonra nisan ayını yüzde 0,04 ile sınırlı bir değer kazancı ile tamamladı. İki haftadır 32,20 seviyesinin üzerinde çok dar bir aralıkta işlem gören TL, mayısta yüzde 0,6 değer kazandı.

Maliye politikası tarafında hükümetin üzerinde çalıştığı yeni düzenlemeler de piyasalar tarafından izleniyor. Geçen hafta vergi muafiyet ve istisnaların gözden geçirilmesi çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün yayımlanan açıklamalarında Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (Proje GYF) kurulmasına ilişkin düzenlemede son aşamaya gelindiğini belirtti.

Küresel piyasalara bakıldığında, ABD'de açıklanacak ve faiz indirimleri için zemin hazırlayabilecek PCE verisi de dahil olmak üzere birçok ekonomik verinin açıklanacağı haftaya Asya borsaları yükselerek başladı.

ABD ve İngiltere'deki resmi tatiller, Cuma günü açıklanacak olan ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tercih ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi öncesinde işlem hacminin düşmesine yol açtı.