Sınırlı yükselişini sürdüren dolar/TL güne 30,35'li seviyelerden başlarken, TCMB miktarsal sıkılaştırma adımlarına devam ederek piyasadan likidite çekecek zorunlu karşılık değişiklikleri yaptı.

Bugün saat 10.00'da Ocak ayı ekonomik güven endeksi açıklanacak. Yurt içinde Çarşamba günü TÜİK dış ticaret verileri, Perşembe günü ise İSO imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI), İTO İstanbul enflasyon verisi ve PPK tutanaklar yayımlanacak.

Yurtdışında yarın açıklanacak olan Fed faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları öngörülen faiz indirimlerinin zamanlaması hakkında fikir verecek.

TCMB gece saatlerinde resmi gazetede yayımlanan zorunlu karşılık değişiklikleriyle piyasadan likidite çekecek adımlar attı. Bankacılar adımların yıl başından bu yana gerileme eğilimindeki mevduat faizlerinin bir miktar yükselebileceğini belirttiler.

Geçen haftaki para politikası kararında kredi arzı ve mevduat faizinde gözlenebilecek oynaklıklara karşılık adım atabileceğini belirten TCMB bugün yaptığı açıklamada zorunlu karşılıklardaki değişiklik ile "Türk lirası mevduata geçişe yönelik adımlar güçlendirilirken, miktarsal sıkılaştırma sürecine devam edilmekte" olduğunu ifade etti. 

Dolar/TL saat 9.00'da 30,3550 seviyesinde bulunurken TL ayı bu seviyelerden kapatırsa Ocak ayında yüzde 2,7 değer yitirmiş olacak. TL, Aralık ayında yüzde 2,2 değer yitirmişti.

GLOBAL PİYASALAR

Asya borsaları, Hong Kong mahkemesinin ağır borç yükü altındaki Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande'nin tasfiyesine karar vermesinin ardından gerilerken Ortadoğu'da artan gerilim petrol fiyatlarının tırmandırdı ve yarınki ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı öncesinde risk iştahını azalttı.

ABD Hazine Bakanlığı'nın daha önce öngördüğünden daha az borçlanabileceğini açıklamasının ardından ABD'nin Hazine tahvil getirileri Asya işlemlerinde geriledi ve doların hareketlerini sınırlandı.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.41 geriledi. Endeks aylık bazda üst üste iki ay yükselmesinin ardından bu ayı yüzde 3 düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.