Dolar/TL'de sınırlı yükselişle güne 30,36'lı seviyelerden başlarken TL ocak ayını ekimden bu yana en belirgin düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

Bugün saat 10.00'da TÜİK tarafından aralık ayı dış ticaret verileri ve geçen yılın son çeyreğine ait turizm gelirleri açıklanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı 11.00'de aralık ayı yabancı ziyaretçi sayılarını, Hazine ve Maliye Bakanlığı ise 17.30'da şubat-nisan dönemi borçlanma programını yayımlayacak.

Dış ticaret açığında aralık ayında daralma öngörülüyor. Ticaret Bakanlığı'nın ay başında yayımlanan öncü verilerine göre ihracattaki yatay seyire karşılık ithalattaki gerileme kaydedilmişti. 

Yarın ise ocak ayının veri seti yayımlanmaya başlayacak. İSO imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI), İTO İstanbul enflasyon verisi ve PPK tutanaklar yayımlanacak. Piyasalarda ayrıca TCMB'nin piyasadan likidite çeken zorunlu karşılıkların ardından likidite fazlasının seyri izlenecek.

Dolar/TL saat 08.30'da 30,363 seviyesinde işlem görürken TL bu seviyelerden kapanırsa ocak ayında yüzde 2,7 değer yitirmiş olacak. TL, aralık ayını yüzde 2,2 değer yitirerek 29,5300 seviyesinden kapamıştı.

KÜRESEL PİYASALAR

Asya borsaları bugün gerilerken ABD Hazine tahvillerinin getirisi ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bugün açıklayacağı faiz kararı öncesinde yüksek seviyelerde seyrini sürdürdü.

Fed faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları öngörülen faiz indirimlerinin zamanlaması hakkında fikir verecek.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi bugün yüzde 0,37 gerilerken, iki aylık yükselişin ardından Çin hisse piyasalarındaki gerileme nedeniyle bu ay yüzde 5 düşüş kaydedecek.

Dolar faiz indirimi beklentilerinin hafiflemesinin ardından ocak ayını yüzde 2 ile eylül ayından bu yana en büyük aylık kazanımla kapatmaya hazırlanırken, bugün gerileyen petrol fiyatları yüzde 7 ile eylülden bu yana aylık bazda ilk defa yükseliş kaydetmiş olacak.