Dolar/TL, TL'nin artan faiz getirisi ve bayram öncesi artan TL talebiyle tarihi zirvesinin altında 32 etrafında dalgalanıyor.

Piyasalarda bugün yarım gün işlem geçecek ardından haftanın kalanı da resmi tatil.

Bayram tatili öncesi lokallerin artan TL ihtiyacı ve seçim öncesi dövize geçenlerin bir kısmının TL'ye yönelmesi dolar/TL'de nadir görülen aşağı yönlü baskının nedenleri arasında yer aldı. Faiz artışlarıyla beraber gelen TL mevduat getirisi de dövize ilgiyi azaltan bir başka unsur.

Süreç, Merkez Bankası'nı haftalık bazda 8,5 milyar dolar döviz kaybından geçen hafta itibarıyla 6,5 milyar döviz alımına döndürecek kadar belirgin gerçekleşti. Arada TCMB sürpriz bir faiz artışına giderken yerel seçim gerçekleşti.

İşlemciler döviz piyasada yıllardır süren TL alehine dengenin değişmesi ve en az yaz sonuna kadar TCMB rezervlerine pozitif katkının devam edeceği yönünde kanaat belirttiler.

REZERVLERDE ARTIŞ

Artan bu döviz arzıyla birlikte TCMB'nin aralık sonundan bu yana 25 milyar dolar gerileyen rezervlerinin de artık toparlanma başladı.

Bankacıların sık frekanslı verilerden yaptıkları hesaplamalara göre salı günü itibarıyla TCMB'nin günlük döviz alımı 1 milyar doların üzerine çıktı. Geçen hafta rezervlere etki eden alım 6-6,5 milyar doları buldu. Swap hariç net rezerv artışı geçen hafta 8 milyar dolar hesaplanıyor.

TCMB ayrıca haftasonu yaptığı düzenlemelerle, genel seçim öncesi uygulanan politikaların regülasyon bazında sembolü olan menkul kıymet tesisi uygulamasına son vereceğini açıkladı.

Menkul kıymet düzenlemeleri, bankaları uzun vadeli Hazine tahvilini enflasyonun çok altında bir getiri ile almaya zorladığı için genel seçim öncesinde eleştirilerin odağında yer alıyordu.

İşlemciler değişiklikle, tahvil piyasasındaki kamu kontrollü yapının ve TCMB'nin Hazine tahvili üzerindeki regülasyon ile sağlanan kontrolünün de son bulacağına dikkat çekiyorlar. İşlemcilere göre uyulamanın bugün devrede olan oranları ise tahvil faizlerinde geçen yıldan beri yaşanan artışlarla "sembolik" kaldı. Uzun vadeli tahvil getirilerinde dün yükseliş görüldü.

TL NİSANIN İLK HAFTASINDA YÜZDE 1,4 DEĞER KAZANDI

Dolar/TL yerel seçim öncesi son işlem gününü 32,3950 seviyesinden tamamlamıştı. Kur bu sabah güne 32,2 civarında başladı.

TL, dolar karşısında Mart ayında yüzde 3,5, ilk çeyrekte ise yaklaşık yüzde 9 değer kaybetti. TL, Nisan ayının ilk haftasında ise yüzde 1,4 değer kazandı. Eylül 2023'ten beri dolar/TL nadir aşağı yönlü baskılar haricinde her gün sınırlı bir yükseliş yaşanıyordu.

Son günlerde yaşanan harekete rağmen bankacıların genel beklentisi dolar/TL'de yükselişin kademeli olarak yıl sonunda 40 seviyesine doğru devam edeceği yönünde.

Bu TL'nin nominal olarak dolar karşısında değer kaybetmesi anlamına geliyor. Ancak TL'nin enflasyon altında değer kaybı reel bir değer kazancı yaşanacağına da işaret ediyor. TCMB ise TL'deki reel değer kazancından memnun olduğu mesajı veriyor.

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel hisse piyasaları, tahviller ve para birimleri için bu hafta yarın açıklanacak ABD mart tüketici fiyatları verisi ve ECB'nin perşembe günü para politikası toplantısından sonra açıklayacağı faiz kararı izlenecek.

ABD'de faiz indirimine yönelik beklentiler iyice azalırken, piyasalar ocakta bu yıl toplam 150 baz puanın üzerinde faiz indirimi fiyatlarken yatırımcılar artık bunun yarısı kadar bile faiz indirimi olup olmayacağından emin değil.