Dolar/TL 32,5 civarında dar banttaki seyrine devam ederken Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan para politikasındaki sıkı duruşa devam etmekte kararlı olduğu mesajı verdi.

Karahan Reuters'a yaptığı açıklamada, "Sıkılığı koruyarak verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikamız doğrultusunda oluşmasını bekleyeceğiz. Henüz bu doğrultuda kat edecek mesafemiz olduğunu düşünüyoruz" dedi.

"Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş görmek istiyoruz" diyen Karahan enflasyonu düşürme konusunda "son derece kararlı" olduklarına dikkat çekti.

Enflasyon mayısta ulaştığı yüzde 75,45 ile 2022 sonundan beri en yüksek seviyeye yükseldikten sonra haziran ayında yıllık bazda düşüşe geçti. Dün açıklanan verilere göre, TÜFE yıllık yüzde 71,60'a gerilerken, aylık fiyat artışı da haziranda yüzde 2'nin altına düştü.

'TCMB İNDİRİM BEKLENTİLERİNİ ÖTELEMEYE ÇALIŞIYOR'

QBNFinansbank Başekonomisti Erkin Işık, "TCMB düşük haziran enflasyonunun henüz bir trend değişikliği olarak algılaması için erken olduğunu söylemekte, bu şekilde de piyasada konuşulmaya başlanan erken faiz indirimi yönündeki beklentilerin önüne geçmeyi hedeflemektedir" dedi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "TCMB piyasadaki faiz indirimi beklenti ve öngörülerini önümüzdeki yıla ötelemeye çalıştığını düşünüyoruz. Süreç TL pozitif" dedi.

Bugün iç veri gündeminde TCMB haftalık, BDDK Mayıs ayı bankacılık sektörü aylık verileri yer alıyor. TCMB ayrıca haziran ayı reel efektif döviz kuru verisini de bugün açıklayacak.

Yerel seçimler sonrasında dolar karşısında nisan ayını yatay, mayısı ise çok sınırlı değer artışı ile kapatan TL, haziranda ise yüzde 1,9 değer yitirdi. İkinci çeyrekte yüzde 1,4 değer yitiren TL, dolar karşısında bu sabah 32,55 seviyesinde işlem görüyor.

YURTDIŞI PİYASALAR

Asya borsaları, zayıf ABD verilerinin tahvil ile emtialara destek sağlaması ve Eylül'de faiz indirimi olasılığını artırmasının ardından 27 ayın zirvesine yükseldi.

ABD'deki resmi tatil nedeniyle düşük işlem hacmi görülürken yatırımcılar İşçi Partisi'nin ne kadar büyüklükte bir çoğunluk sağlayacağını görmek için İngiltere'deki seçimleri bekliyor.