Dolar/TL 32,60 civarında dar banttaki seyrine devam ederken, düşmeye başlayan haziran enflasyon verisinin ardından TCMB Başkanı Fatih Karahan'ın açıklamaları piyasalardaki erken faiz indirimi beklentilerini de öteledi.

Karahan Reuters'a dün yaptığı açıklamada, "Sıkılığı koruyarak verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikamız doğrultusunda oluşmasını bekleyeceğiz. Henüz bu doğrultuda katedecek mesafemiz olduğunu düşünüyoruz" dedi.

"Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş görmek istiyoruz" diyen Karahan enflasyonu düşürme konusunda "son derece kararlı" olduklarına dikkat çekti.

İki gün önce açıklanan verilere göre, Haziran'da TÜFE yıllık yüzde 71,60'a gerilerken, aylık fiyat artışı da haziranda yüzde 2'nin altına düştü.

Ekonomistler, Karahan'ın açıklamalarının, düşük haziran enflasyon verisi sonrası piyasada konuşulmaya başlanan erken faiz indirimi yönündeki beklentilerin de önüne geçtiğini belirtiyor.

Bugün iç veri gündeminde haziran ayı nakit gerçekleşmeleri yer alıyor.

Yerel seçimler sonrasında dolar karşısında nisan ayını yatay, mayısı ise çok sınırlı değer artışı ile kapatan TL, haziranda ise yüzde 1,9 değer yitirdi. İkinci çeyrekte yüzde 1,4 değer yitiren TL, dolar karşısında bu sabah 32.6395 seviyesinde işlem görüyor.

YURTDIŞI PİYASALAR

Asya borsaları, ABD'de eylül ayında faiz indirimi beklentisinin kuvvetlenmesiyle zirve seviyelere yükselirken, haftasonu Fransa'da ikinci turu düzenlenecek seçimler öncesinde Euro ise üç haftanın zirvesini gördü.

İngiltere'de parlamento seçimlerinde büyük çoğunluğu kazanan merkez sol İşçi Partisi'nin iktidara gelmesi ve Muhafazakâr Parti'nin 14 yıllık iktidarını sonlandırması beklenirken sterlin dolar karşısında 1,2767 seviyesinde değerini korudu.

ABD'deki resmi tatilin ardından işlemler yeniden başlarken dolar ve Hazine tahvillerinin getirileri Tokyo işlemlerinde hafif yükseldi.