Dolar/TL yerel seçim sonrası ve önümüzdeki hafta başlayacak bayram tatilinin yarattığı TL talebinin de etkisiyle 32 seviyesin altında güne başladı.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında dün Orta Vadeli Program'ın (OVP) ve yılın geri kalanına ait öncelikler istişare edildi.

EKK'da nitelikli yatırımlar ile katma değerli üretimi artırılacağı, cari açığın kalıcı olarak düşürüleceği belirtilerek, "Kamuda tasarruf tedbirleri ve harcamaların rasyonelleşmesi ile mali disiplini sürdüreceğiz" söylemine yer verildi.

ÜÇ GÜNDÜR TL DOLAR KARŞISINDA DEĞERLENDİ

TL, yerel seçimlerin ardından ilk üç işlem gününde dolar karşısında değer kazandı.

Dolar/TL yerel seçim öncesi son işlem gününü 32,3950 seviyesinden tamamlamıştı. Kur seçim sonrası 32 seviyesinin altında ve üstünde dalgalandıktan sonra bugün güne 31,93 civarında başladı.

Bayram tatili öncesi lokallerin artan TL ihtiyacı ve seçim öncesi dövize geçenlerin bir kısmının TL'ye yönelmesi dolar/TL'de nadir görülen aşağı yönlü baskının nedenleri arasında yer aldı. Faiz artışlarıyla beraber gelen TL mevduat getirisi de dövize ilgiyi azaltan bir başka unsur.

İşlemciler döviz piyasasındaki hareketin kapalı çarşıdan başladığına dikkat çekti. Türkiye piyasalarına ilişkin yerel seçim sonrası yayımlanan raporlar da ağırlıklı olarak önümüzdeki dönem ilişkin pozitif görüşler içeriyor.

TL ilk çeyrekte dolar karşısında yaklaşık yüzde 9 değer kaybetti. Eylül 2023'ten beri dolar/TL nadir aşağı yönlü baskılar haricinde her gün sınırlı bir yükseliş yaşanıyordu.

DOLAR/TL'DE KADEMELİ YÜKSELİŞ BEKLENTİSİ

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Yerel seçim sonrası kurda aşağı yönlü bir baskı görüyoruz. Buradaki geçici etkileri de dikkate almak lazım. TL'nin faizi kalıcı pozitif bir etki. Bayram öncesi TL ihtiyacı geçici pozitif bir etki. Yerel seçim öncesi döviz alımı ve şimdi bu dövizin tekrar TL'ye geçişi de iki yönü de geçici olarak özetlenebilir. TL'ye ilişkin genel görüşümüz pozitif" dedi.

Bankacıların genel beklentisi dolar/TL'de yükselişin kademeli olarak yıl sonunda 40 seviyesine doğru devam edeceği yönünde. Bu TL'nin nominal olarak dolar karşısında değer kaybetmesi anlamına geliyor. Ancak TL'nin enflasyon altında değer kaybı reel bir değer kazancı yaşanacağına da işaret ediyor. TCMB ise TL'deki reel değer kazancından memnun olduğu mesajı veriyor.

Bugün iç veri gündeminde BDDK haftalık bankacılık sektörü verileri, TCMB haftalık para ve banka, döviz rezervi, menkul kıymet hareketleri ve reel efektif döviz kuru endeksi takip edilecek.

Bankacıların hesaplamalarına göre net rezervler geçen hafta, yaklaşık 1 milyar dolar artış gösterirken, böylece TCMB rezervlerindeki 25 milyar dolara yaklaşan belirgin kayıp faiz artışını takip eden haftada durdu. 

İşlemciler ayrıca günlük verilerden TCMB'nin rezerv artışının bu hafta daha beligin olacağı görüşünde.

SEÇİMLERİN SİYASİ ETKİSİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 2023 genel seçimlerindeki zaferinin ardından haftasonu yapılan yerel seçimlerde CHP beklenenin üzerindeki oy oranı alarak büyük başarı sağladı.

Piyasalarda seçimin siyasi etkileri takip edilmeye devam ediliyor. Bu kapsamda ilk olarak bu hafta Erdoğan'ın başkanlık etttiği seçim değerlendirmesinin yapıldığı AKP MYK toplantısı takip edildi.

Alım gücünün düşmesi ve özellikle emekliler başta olmak üzere çeşitli kesimlerin gündelik hayatta yaşadığı sorunların seçim sonucunda etkili olduğunu Cumhur İttifakı üyesi MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli de kabul etti.

"Ekonomi yönetiminin önünde iki zorlu karar var" diyen Profesör Hayri Kozanoğlu bunun birincisinin krediye erişimin azalmasıyla birlikte ciroların aynı anda düşmesi olarak özetledi. İkinci zor kararın ise geniş emekçi kesime ilişkin olduğunu dile getiren Kozanoğlu şöyle dedi:

"Temmuz ayında emeklilere ve kamu çalışanlarına yönelik maaş ayarlamalarının bir süreliğine tepkileri azaltabilir. Ancak asıl düğüm noktası asgari ücret... Asgari ücrete Temmuz'da yeterli bir zam yapılmaması halinde toplumsal tepkiler şiddetlenir, eylemlere dönüşür. Böyle bir ayarlamanın yapılması ise istikrar programını zedeler, zaten yüksek faizden şikâyetçi sermaye kesimlerinin aşırı reaksiyonunu tetikler"

Erdoğan ise, irtifa kaybı olarak nitelediği partisinin yerel seçimlerdeki sert oy kaybı hakkında "mesajın alındığı" vurgusunu yapmış olsa da, ekonomide ve yargıda atmak istediği adımları nasıl hayata geçireceği konusunda herhangi bir sinyal vermedi. Analistlerin temel vurgusu seçmenin oy verme davranışını güdüleyen "boş tencerenin" nasıl dolacağı sorusu oldu.