Dar banttaki hareketine devam eden TL üç gündür devam eden sınırlı kayıpların ardından güne dolar karşısında 32,90 seviyesinde başlarken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yapacağı açıklamalar gün içinde takip edilecek.

Yerel seçimler sonrasında dolar karşısında nisan ayını yatay, mayısı ise çok sınırlı değer artışı ile kapatan TL, haziranda ise yüzde 1,8 değer yitirdi.

Temmuza değer kazancıyla başlayan TL, son üç günde ise değer kaybetti. TL'nin temmuz ayındaki değer kaybı yüzde 0,2'ye ulaşırken, dolar/TL saat 08.54'te 32,92 ile dün kapanışa göre yatay işlem gördü.

ŞİMŞEK İZLENECEK

Şimşek saat 13.00'te TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi'nde, 16.30'da ise Türkiye Bankalar Birliği genel kurulunun açılışında konuşacak.

Bugün ayrıca TCMB'nin döviz rezervi ve menkul kıymet hareketleri verileri saat 14.30'da açıklanacak. Bankacılar TCMB'nin döviz rezervinde Mart sonundan bu yana görülen artışın devam edeceğini, swap hariç net döviz rezervi, geçen hafta 6 milyar dolar artış kaydettiğini öngörüyorlar.

Yarın ise ödemeler dengesi verisi yayımlanacak. Reuters anketine göre cari işlemler dengesinin mayıs ayında 1,5 milyar dolar, 2024'ün tamamında ise 26,5 milyar dolar açık vermesi bekleniyor.

Asgari ücret ve emekli maaşlarına ek zam çalışması olmadığına yönelik açıklamaların ardından muhalefet partileri ve üç büyük işçi sendikasından gelen talepler üzerine ekonomi yönetimi ve AKP'li yetkililerin emekli maaşlarına zam yapılması için toplanacağı belirtildi.

Üç büyük işçi sendikası hükümetten asgari ve emekli maaşlarında artış başta olmak üzere bir dizi talebi içeren ortak açıklamada bulundular.