Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 50 seviyesinde bir süre sabit tutacağı, gerekirse yeni artışa hazır olduğu mesajını verdiği geçen haftaki kararının ardından TL yatay seyrediyor.

İşlemciler son dönemde yabancı ilgisinin ivme kazandığına dikkat çekiyor.

Bugün veri gündeminde mart ayı dış ticaret dengesi, ilk çeyrek turizm istatistikleri ile Hazine iç borçlanma stratejisi yer alıyor.

Ayrıca TCMB bugün 2023'teki 818,2 milyar lira zararının onaylanmasını da içeren olağan genel kurulu toplantısını 14.00'da gerçekleştirecek.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ise yeni Anayasa çalışmaları kapsamında bugün CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüşecek.

Türkiye'yi yatırım yapılabilir düzeyin beş kademe altında olan "B" notu ile derecelendiren S&P Global Ratings kararı ise hafta bitiminde piyasa kapanışı ardından bekleniyor.

Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından Haziran ayından beri cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırmanın sonucu olarak TCMB politika faizini 4 bin 150 baz puan yükseltmişti.

TL NİSANDA SINIRLI DEĞER KAYBETİİ

Dolar/TL bu sabah saat 08.56'da 32,44 civarında işlem gördü. TL dolar karşısında Mart ayında yüzde 3,5 ile temmuz ayından bu yana en belirgin değer kaybını yaşamıştı. TL nisan ayı başından bugüne ise yüzde 0,14 ile oldukça sınırlı değer kaybetti. TL'nin ilk çeyrekteki değer kaybı ise yüzde 9 idi. İlk çeyrekte enflasyon yüzde 15 olmuştu.

İşlemciler son haftalarda döviz piyasasında dengenin TL lehine değiştiği görüşünde. Bankacılar geçen hafta tahvil piyasasında yoğun giriş gördüklerini de söylediler. Benzer şekilde işlemcilere göre dün de yabancı ilgisi yoğundu.

TCMB ayrıca lokal bankalarla yaptığı swap hacmini azaltmaya devam ediyor. Bir önceki hafta 7,8 milyar dolar lokal swap azalışı geçen hafta da yaklaşık 5 milyar dolar azalışla devam etti. Bankacılar net rezervin geçen hafta 1 milyar dolar gerilediğini, swap hariç net rezervin ise 4 milyar dolar daha arttığını hesapladılar.

Piyasalarda jeopolitik gelişmeler de izlenirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarıyla gündeme gelen kamu harcamalarında tasarruf öngören yeni ekonomi adımları da beklenmeye devam ediyor.

KÜRESEL PİYASALAR

Asya borsaları yükselirken yatırımcılar açıklanacak ekonomik verileri, şirket bilançoları ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası toplantısını bekliyorlar.

Yen ise Japonya'nın dün piyasaya müdahale ederek para biriminin 34 yılın dip seviyelerinden toparlanmasını sağladığından şüphelenilmesinin ardından bugün kazanımlarının büyük kısmını korudu.

Bu hafta açıklanacak veriler arasında Euro bölgesi enflasyon verisi, ABD'de istihdam piyasasına ilişkin veriler bulunuyor. Fed'in iki gün sürecek para politikası toplantısı ise bugün başlayacak. Merkez bankasının politika faizini sabit tutması ancak sıkılaştırma yanlısı açıklamalarda bulunması bekleniyor.