Dolar/TL güne 32,5 üzerinde zirveye yakın başlarken, piyasalarda veri gündemi ve yarınki Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını bekleniyor.

Yatırımcılar ayrıca hükümetin üzerinde çalıştığı ve kamuoyu ile paylaşacağını açıkladığı tasarruf tedbirlerini izliyorlar.

Bugün iç veri gündeminde, şubat ayı konut fiyat endeksi, nisan ayı reel kesim güven endeksi ile imalat sanayi kapasite kullanım oranı verileri yer alıyor.

POLİTİKA FAİZİNİN SABİT TUTULMASI BEKLENİYOR

TCMB ise politika faizi kararını yarın saat 14.00'da açıklayacak.

Reuters anketine göre TCMB'nin beklentilerin üzerinde seyreden enflasyonu kontrol altına almak adına geçen ay yaptığı sürpriz sıkılaştırma ardından Nisan ayında bir haftalık repo faizini yüzde 50'de sabit bırakması bekleniyor.

Reuters anketine katılan 14 ekonomistin neredeyse tamamı politika faizinin bu ay sabit tutulacağı konusunda hemfikir. Bir ekonomist politika faizinin 500 baz puan artırılacağı bir diğer ekonomist faizin 250 baz puan artırılacağı görüşünde.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) dün yayımladığı raporda, politika faizinde "şimdilik bir artışa gerek yoktur" dedi. TEPAV süreçte kredi faizlerinin enflasyonla mücadele açısından sorun yaratacak düzeye düşmesi halinde ise politika faizinin artırmanın yeniden düşünülebileceğini söyledi.

EKONOMİ YÖNETİMİNİN ABD TEMASLARI SONA ERDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Fatih Karahan, IMF ve Dünya Bankası toplantıları için bulundukları Washington'daki tamaslarını tamamladı.

Şimşek, sosyal medya paylaşımında, "Türkiye'ye ilgi çok büyük. Yatırımcı ilgisi tek kelimeyle mükemmeldi. Hikayesi ve kredibilitesi olan nadir ülke programlarından bir tanesiyiz" dedi.

Şimşek, paylaşımın devamında "Tüm bu toplantılarda ülkemize ve programımıza olan güvenin güçlü olduğunu bir kez daha gördük. Önümüzdeki dönemde atacağımız adımlarla güçlendireceğimiz programımızı sabırla, azimle ve kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz" dedi.

TL, bu sabah dolar karşısında anlamlı değişim göstermeyerek başladı. Kur saat 08.37'de 32,57 civarında işlem gördü. Mart ayında yüzde 3,5 ile temmuz ayından bu yana en belirgin değer kaybını gören TL, nisan ayının ilk üç haftasında yüzde 0.7 ile sınırlı değer kaybetti. TL'nin ilk çeyrekteki değer kaybı ise yüzde 9 oldu.

TASARRUF TEDBİRLERİ

Piyasalarda kamu harcamalarında tasarruf da öngören yeni ekonomi adımlarının detayları bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Irak ziyareti dönüşü konuya ilişkin bir soru üzerine yaptığı açıklamada, "Tasarruftan kamuda gereksiz harcamaların ortadan kaldırılması, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması anlaşılmalıdır... Bütçelerin buna göre revize edilmesi için bizler de şu anda bir çalışma yapıyoruz" dedi ve ekledi:

"Hazine ve Maliye Bakanlığı tasarruf adımlarını takip edecek, resmi taşıt kullanımlarından, haberleşme giderlerine, temsil, tören, ağırlama hizmetlerinden, demirbaş alımlarına kadar tüm harcamalar gözden geçirilecektir" dedi.

"İhtiyaç dışı harcamaların önü kesilecek" diyen Erdoğan, "Önceliğimiz ve birinci hedefimiz, tasarrufu kamu harcamalarında uygulamak, enflasyonu düşürmek ve ekonomiyi rahatlatmaktır" dedi.