Dolar/TL, günlük sınırlı yükselişine devam ederek haftaya 30,34 seviyesinde başlarken veri gündemi ve Orta Doğu'da artan gerilim takip edilecek.

Bugün yurtiçinde izlenecek veri bulunmuyor. Haftanın devamında ise yarın 10.00'da ocak ayı ekonomik güven endeksi, çarşamba TÜİK dış ticaret verileri, perşembe günü ise İSO imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI), İTO İstanbul enflasyon verisi ve PPK tutanaklar yayımlanacak.

Yurtdışında ise çarşamba günü açıklanacak olan Fed faiz kararı ve cuma günü yayımlanacak ABD tarım dışı istihdam verisi takip edilecek. ABD'de faizlerin sabit kalacağı tahmin ediliyor olsa da, karar metni indirim zamanlaması açısından takip edilecek. Ekonomistler ilk faiz indiriminin Haziran'da yapılacağını tahmin ederken vadeli işlem kontratlarına göre Mart'ta faiz indirimi yapılmasına yüzde 50 olasılık veriliyor.

Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğine onay vermesi ve Ankara tarafından uzun süredir talep edilen savaş uçaklarının satışı için ABD yönetiminin Kongre'ye tebligatta bulunmasının ardından artan risk iştahını jeopolitik gerilim gölgeledi.

ORTA DOĞU'DA GERİLİM 

Ürdün'de üç ABD askerinin ölümüne onlarcasının yaralanmasına yol açan saldırıdan dolayı ABD yönetimi İran'ı suçlarken, ABD Başkanı Joe Biden saldırıya karşılık verileceğini söyledi ancak İran bu saldırıyı reddetti. İsrail-Hamas savaşının ardından ABD birliklerine karşı yapılan en şiddetli saldırıyla birlikte Orta Doğu'da gerilimin daha da artacağı düşünülüyor.

Ayrıca İran ile birlikte hareket eden Yemenli Husilerin bir petrol tankerini vurmasının ardından Orta Doğu'da arz kesintileri yaşanacağı endişeleri tırmanırken petrol fiyatları art arda iki haftayı da yükselişle tamamlayarak yaklaşık iki ayın zirvesinde işlem gördü.

Dolar/TL saat 08.55'te 30,34 seviyesinde bulunurken TL'nin ocak ayında kaydettiği kayıp yüzde 2,7 ile aralık ayına göre bir miktar hızlandı. TL, aralık ayında yüzde 2,2 değer yitirmişti.

GLOBAL PİYASALAR

Çinli düzenleyici kurumların haftasonu piyasalara destek sağlamak üzere yeni adımlar atmasının ardından Çin borsası, hafta başında Asya borsalarındaki kazanımlara öncülük etti.

Yaklaşık beş yılın dip seviyesini görmüş olan Çin hisse piyasaları bankaların zorunlu karşılıklarının düşürülmesi de dahil olmak üzere bir dizi ekonomiyi destekleyici adımın ardından geçen hafta toparlanmış ancak Cuma günü yeniden gerileyerek ekonominin seyrine dair yatırımcı endişelerini yansıtmıştı.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,72 yükseldi.

Petrol fiyatları Orta Doğu'da çatışmaların şiddetinin artmasıyla yükseldi. Dolar ve ABD Hazine tahvillerinin getirileri, bu hafta gerçekleşecek Fed para politikası toplantısı öncesinde yatay seyretti.