Dar banttaki hareketine devam eden dolar/TL 32,90'a yakın seviyelerde seyrini sürdürürken bugün yayımlanacak veriler takip edilecek.

Bugün yurt içinde Mayıs ayı sanayi üretim endeksi ve işsizlik verileri, cuma günü ise ödemeler dengesi verisi yayımlanacak.

Reuters anketine göre cari işlemler dengesinin Mayıs ayında 1,5 milyar dolar, 2024'ün tamamında ise 26,5 milyar dolar açık vermesi bekleniyor.

Yerel seçimler sonrasında dolar karşısında Nisan ayını yatay, mayısı ise çok sınırlı değer artışı ile kapatan TL, haziranda ise yüzde 1.8 değer yitirdi. Temmuz'a değer kazancıyla başlayan TL, sonraki günlerde kazanımlarını geri verirken bu sabah 08.55 itibarıyla dolar/TL'de kotasyonlar 2,8750/32,95 seviyesindeydi.

BU GELİŞMELER İZLENECEK

Enflasyonla beraber emekli ve memur maaşlarında öngörülen artışlar yakından izlenirken AKP Sözcüsü Ömer Çelik hükümetin en düşük emekli aylığında artış üzerinde çalıştığını ifade etti. AKP daha önce de yıl ortasında asgari ücrete artış düşünmediğini belirtmişti.

Buna karşılık üç büyük işçi sendikası hükümetten asgari ve emekli maaşlarında artış başta olmak üzere bir dizi talebi içeren ortak açıklamada bulundular.

Verilere ek olarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in makro görünüme ilişkin vereceği mesajlar izlenecek.

Şimşek, Perşembe günü Türkiye Bankalar Birliği (TBB) genel kurulu ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantılarında konuşacak.