Dolar/TL kuru, tahvil ve swap piyasalarında artan yabancı yatırımcı talebi sayesinde 32,5 seviyesinin altındaki seyrine devam etti.

Merkez Bankası, yerel seçimlerden sonraki 1.5 aylık sürede 42 milyar dolarlık rekor bir rezerv birikimi yaparken, bugün iç piyasalarda Nisan ayı bütçe performansı takip edilecek.

Dolar/TL'de bu sabah 32,25 civarında işlem gördü. TL, mart ayında dolar karşısında yüzde 3,5 ile temmuz ayından bu yana en belirgin değer kaybını yaşadıktan sonra Nisan ayını yüzde 0,04 ile sınırlı bir değer kazancı ile tamamladı. TL, Mayıs ayının bugüne kadarki bölümünde de yatay seyretti.

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Katar Ekonomi Forumu'nda yapacağı konuşma izlenecek.

TCMB Başkanı Fatih Karahan dün enflasyonu düşürmek için "ne gerekiyorsa" yapılacağını ve sıkı para politikasını sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.

REZERV BİRİKİMİ REKOR HIZDA

TCMB net uluslararası rezervleri 3 Mayıs ile biten haftada 7 milyar dolar artışla 21.08 milyar dolara yükselmişti. Bankacıların hesaplamalarına göre net rezerv geçen hafta 10 milyar dolar artışla 31 milyar dolara yükseldi.

TCMB'nin swap hariç net rezervi 15 milyar doları geçen hafta olmak üzere son altı haftada 42 milyar dolar arttı.

TCMB'nin yerel seçimlerin hemen öncesi olan 29 Mart'ta eksi 65.5 milyar dolarla tarihi düşük seviyede bulunan swap hariç net rezervleri ise geçen hafta eksi 23.5 milyar dolara iyileşti.

Bankacılar TCMB'nin daha önce "eşi görülmemiş" bir hızda ve büyüklükte rezerv birikimi yaptığını, öncü verileri henüz açıklanmayan bu haftanın ilk iki günü de rezerv artışının devam ettiğini söylediler.

TCMB'nin 42 milyar dolarlık rekor rezerv artışı yaşadığı 1.5 ayda, başta lokal swapların azaltılması olmak üzere 1 trilyon TL'yi aşan sterilizasyona rağmen likidite fazlası oluştu. Dün itibarıyla gecelik faizler yüzde 51 civarında oluşurken sistemin likidite fazlası 161 milyar TL civarında.

Son 1,5 ayda gecelik faizler sadece üç gün politika faizinin altında kaldı.

İşlemciler yabancı ilgisinin son dönemde ivmelendiğine dikkat çekerek, sürecin sınıra gittikçe yaklaşan Londra swap kısıtlamaların hafifletilmesi kararını da gündeme getirebileceği görüşünde.