Dolar/TL bu sabah 32,22 civarında işlem gördü. TL mart ayında dolar karşısında yüzde 3,5 ile temmuz ayından bu yana en belirgin değer kaybını yaşadıktan sonra nisan ayını yüzde 0.04 ile sınırlı bir değer kazancı ile tamamladı. TL, mayıs ayının bugüne kadarki bölümünde de yatay seyretti.

Bankacılar bugün açıklanacak Merkez Bankası haftalık verilerinin, rekor bir yabancı girişini ve tarihte eşi görülmemiş hızda rezerv artışını teyit edeceğini söyledi.

Bugün 14.30'da açıklanacak rezerv verileri Merkez Bankası'nın yerel seçimi takip eden 1,5 ayda 42 milyar dolar ile rekor bir hızda rezerv birikimi yaptığını gösterecek.

Ayrıca bankacılar öncü verilerden yabancı yatırımcının geçen hafta 1,5 milyar dolar civarında TL cinsi tahvil alımı yaptığına da dikkat çekiyorlar. Bu veri de 14.30'da açıklanacak.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Yabancının portföyündeki toplam TL tahvil stoku 4 milyar dolar iken sadece geçen hafta 1.5 milyar dolar alım yaptıklarını görüyoruz. Yabancı yatırımcılar, paylarını geçmiş yıllarda neredeyse sıfıra indirdiği bu piyasaya geri dönüyorlar. Bu nedenle Hazine ihale dönemlerinde yabancı girişi de bu denli belirgin görülecek" dedi.

Hazine verilerine göre ilk çeyrek sonunda yabancı yatırımcının iç borç stoku içindeki payı sadece yüzde 1,7 seviyesinde. Yabancı yatırımcılar geçmiş yıllarda bu payı yüzde 25'in üzerine kadar çıkarmıştı.

Küresel piyasalarda risk iştahı canlı. Asya borsaları, tahminlerin altında kalan tüketici enflasyonu verisinin ardından ABD'de en az iki faiz indirimine gidileceği beklentileriyle tarihi zirveye tırmanan Wall Street'i izledi.

REZERV BİRİKİMİ REKOR HIZDA

Bankacıların hesaplamalarına göre bugün açıklanacak verilerden swap hariç net rezerv geçen hafta 15 milyar dolar ile rekor bir artış gösterecek

Net rezerv 10 milyar dolar artışla 31 milyar dolara yükselecek. Toplam brüt rezerv ise 7,5 milyar dolar artışla 134,5 milyar dolar hesaplanıyor.

Hesaplamalara göre TCMB'nin yerel seçimlerin hemen öncesi olan 29 Mart'ta eksi 65.5 milyar dolarla tarihi düşük seviyede bulunan swap hariç net rezervleri geçen hafta eksi 23.5 milyar dolara iyileşti.

Bankacılar TCMB'nin daha önce "eşi görülmemiş" bir hızda ve büyüklükte rezerv birikimi yaptığını, bu hafta da rekor rezerv birikiminin devam ettiğini söyledi.

İşlemciler son dönemde ivmelenen yabancı girişlerinin, sınıra gittikçe yaklaşan Londra swap kısıtlamaların hafifletilmesi kararını da gündeme getirebileceği görüşünde.