Dolar/TL yerel seçimlerden bu yana geçen üç aya yakın süre yatay seyir izledikten sonra yeni tarihi zirve olan 33 seviyesine yükseldi. TL haziran ayı başından bugüne dolar karşısında yüzde 2,3 civarında değer kaybetti.

Bugün takip edilecek iç veri gündemi bulunmuyor. Yarın Merkez Bankası faiz kararı, Cuma günü ise Dünya ekonomilerinin mali suçlarla mücadeleye uyumunu tespit eden FATF'ın aralarında Türkiye'nin de bulunduğu gri liste kararı izlenecek.

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinden gelen sıkılaştırma yanlısı açıklamaların ardından risk iştahı azaldı. ABD'de faiz indirimlerine ilişkin yakın vadeli tahminler düştü, dolar ise bundan destek buldu. İşlemciler, ABD'de cuma günü açıklanacak kişisel tüketim harcamaları verilerini bekliyor.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) dünkü toplantısında sanayide yeşil dönüşüm, dijital TL ve toplumsal yatırım notu konuları ele alındı. Toplantıda istihdam teşviklerin gözden geçirilmesi ve yatırım taahhütlü avans kredilerinin hızlandırılmasına da karar verildi.

Bu hafta CHP'nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe başkanlığındaki bir heyet Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i de ziyaret etti. Karatepe görüşmesinin ardından "acı reçeteyi vatandaşa çıkaran anlayışta" değişiklik görmediklerini söyledi.

TCMB'DEN BEKLENTİ YÜZDE 50'DE SABİT

TCMB'nin perşembe günü açıklayacağı faiz kararı bu hafta öne çıkacak gündem maddeleri arasında yer alıyor. Bunun yanısıra gecelik faizlerin dün de dahil olmak üzere dönem dönem politika faizinin altında kalması da piyasada yakından takip ediliyor.

Reuters anketine göre Merkez Bankası'nın beklentilerin üzerinde seyreden enflasyonu kontrol altına almak adına en son mart ayında yaptığı sıkılaştırma ardından haziranda da politika faizini yüzde 50'de sabit bırakması bekleniyor.

Geçen haftanın ilk üç işlem gününde Türkiye piyasaları kapalı idi. Kalan iki günde de hacim zayıf kaldı. Bu süreçte gecelik TL faizinin politika faizinin altına inmesi ardından TCMB'nin likidite adımları da yakından izlenmeye başlandı.

Gecelik faiz pazartesi günü de politika faizinin altında kalmıştı ancak dün yüzde 50,4 ile bir kez daha politika faizinin üzerine yükseldi.

TCMB'nin yerel seçimlerden bugüne 78 milyar dolara ulaşan rezerv birikimi başta olmak üzere TL likiditesini genişletici birçok etken bulunuyor. TCMB ise lokal bankalarla yaptığı swapları 10 milyar doların altına çekerek, zorunlu karşılıkları artırarak ve depo ihaleleriyle TL likiditesini kontrol etmeye çalışıyor. Süreçte TL gecelik faizi politika faizinin altına bir iki günden uzun kaldığında TCMB'den yeni adım gelebilir beklentisi oluşuyor.

DOLAR/TL KRİTİK EŞİKTE

Dolar/TL bu sabah saat 08.49 itibarıyla 33 seviyesindeydi. TL, dolar karşısında nisan, mayıs ve haziran ayının ilk yarısında yatay seyir izledikten sonra yükselişe geçti. TL haziranda dolar karşısında yaklaşık yüzde 2,3 değer kaybetti.

TCMB faiz kararının ardından cuma günü ise piyasalarda dünya ekonomilerinin mali suçlarla mücadeleye uyumunu tespit eden FATF'ın gri liste kararı izlenecek.

FATF kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı için Türkiye'yi 2021 yılında gri liste tabir edilen listeye almıştı. Ekonomi yönetimi Türkiye'nin ay sonunda gri listeden çıkmasını beklediğini, aksi bir kararın ise siyasi olacağını belirtiyor.

Türkiye FATF'in 40 standardının 39'u ile uyumlu. FATF'tan bir heyet geçen ay, Türkiye'nin kara para aklama ve yasa dışı finansmanın önlenmesine ilgili uygulamalarını yerinde değerlendirme için ülkeyi ziyaret etmişti.