Dolar/TL yerel seçimlerden bu yana geçen üç aya yakın süre yatay seyir izledikten sonra yeni yeni küresel risk iştahını da yansıtacak şekilde 33 rekorunun hemen altında dalgalandı.

Kur bu sabah güne 32,84 civarında başlarken TL'nin haziran ayı değer kaybı önceki gün yüzde 2,3'e ulaştıktan sonra bu sabah itibarıyla yüzde 1,7 seviyesinde.

Piyasalarda bugün Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı izlenecek. Yarın ise dünya ekonomilerinin mali suçlarla mücadeleye uyumunu tespit eden FATF'ın gri liste kararı izlenecek.

Reuters anketine göre, TCMB'nin beklentilerin üzerinde seyreden enflasyonu kontrol altına almak adına en son mart ayında yaptığı sıkılaştırma ardından bugün de politika faizini yüzde 50'de sabit bırakması bekleniyor.

Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından haziran ayından beri cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırmanın sonucu olarak TCMB politika faizini sonuncusu mart ayında olmak üzere 4 bin 150 baz puan yükseltti.

TCMB yüzde 50 seviyesindeki politika faizi ile sıkı para politikası duruşunun enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar devam edeceğini belirtti.

Enflasyon mayıs ayında yüzde 75,45 ile 2022 sonundan beri en yüksek seviyeye yükselirken haziran itibarıyla yıllık enflasyonda başlayacak düşüş ile TCMB yıl sonunda enflasyonun yüzde 38 seviyesine inmesini bekliyor.

Reuters anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42,6 seviyesinde. Anketler ayrıca TCMB'nin faiz indirimlerinin önümüzdeki yıl belirginleşeceğine işaret ediyor. İlk faiz indirimi beklentisi ile bu yılın son çeyreğinde yer alıyor.

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel piyasalarda ise dolar/yen kurunun 160 seviyesini aşmasının ardından Japon yetkililerin piyasa müdahale edeceği beklentileri kuvvetlendi.

Yurt dışında ABD'de açıklanacak gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verisi, İsveç Merkez Bankası'nın faiz kararı ve ABD'de başkanlık seçimine yönelik ilk münazara izlenecek. ABD'de Cuma günü açıklanacak kişisel tüketim harcamaları verisi de takip edilecek.

Bu hafta CHP'nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe başkanlığındaki bir heyet Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i de ziyaret etti. Karatepe görüşmesinin ardından "acı reçeteyi vatandaşa çıkaran anlayışta" değişiklik görmediklerini söyledi.

Erdoğan dün CHP ile normalleşme ve yumuşama için attıklarını adımların karşılığında CHP tarafından yapılan açıklamalardan rahatsızlığını dile getirdi. Erdoğan, siyasette normalleşme sürecindeki asıl amaçlarının "muhalefeti normalleştirme" çabası olduğunu söyledi. Erdoğan ayrıca Cumhur ittifakı olarak "sarsılmadan" yola devam edeceklerini de söyledi.

LİKİDİTE İZLENİYOR, LOKAL SWAP 5 MİLYAR DOLARIN ALTINDA

Yurt içi piyasaların geçen hafta tatil nedeniyle sadece iki gün açık kalması işlem hacimlerinin düşmesine yol açarken gecelik TL faizi politika faizinin altına indi. Bununla birlikte TCMB'nin likidite adımları da yakından izlenmeye başlandı.

Gecelik faizin bir veya iki günden fazla politika faizinin altında kalması TCMB'den yeni likidite adımı beklentisi oluşturuyor. Gecelik faiz en son Pazartesi politika faizinin altında kaldıktan sonra dün yüzde 50,72 ile politika faizinin üzerindeydi.

TL likiditesini artırıcı birçok unsur bulunuyor, bunların başında da TCMB'nin yerel seçimlerden bugüne 78 milyar dolara ulaşan rezerv birikimi yer alıyor. TCMB lokal bankalarla yaptığı swapları büyük ölçüde kapatarak 5 milyar doların altına çekerken, zorunlu karşılıkları artırarak ve depo ihaleleriyle TL likiditesini kontrol etmeye çalışıyor.