Dolar/TL, dün yatay bir seyir izleyerek günü önceki kapanışının hemen altında 32,8428'den tamamlamasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 32,9710 seviyesinden işlem gördü. Dolar/TL'de bu sabah 33,01 seviyesi görüldü.

Mali Eylem Görev Grubu'nun (FATF), bugün Singapur'da yapılacak genel kurul toplantısında Türkiye'nin "gri listeden" çıkarılmasına ilişkin kararının açıklanması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de FATF toplantısına katılacak ve bir konuşma yapacak. Ekonomi yönetimi Türkiye'nin gri listeden çıkmasını beklediğini, aksi bir kararın ise siyasi olacağını belirtiyor.

FATF kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı için Türkiye'yi 2021 yılında gri liste tabir edilen listeye almıştı.

Veri gündeminde bugün mayıs ayı dış ticaret istatistikleri, Hazine ilk çeyreğe ilişkin dış borç stoku verileri ile önümüzdeki 3 aya ilişkin iç borçlanma programını yer alıyor.

MERKEZ FAİZİ SABİT TUTTU

Merkez Bankası (TCMB) dün politika faizini tahminler doğrultusunda üçüncü defa yüzde 50 seviyesinde sabit tuttu ve dezenflasyonun yılın ikinci yarısında tesis edileceğini yönündeki açıklamasını korudu.

Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından Haziran ayından beri cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırmanın sonucu olarak TCMB politika faizini sonuncusu mart ayında olmak üzere 4,150 baz puan yükseltti.

Enflasyon mayıs ayında yüzde 75,45 ile 2022 sonundan beri en yüksek seviyeye yükselirken Haziran itibarıyla yıllık enflasyonda başlayacak düşüş ile TCMB yıl sonunda enflasyonun yüzde 38 seviyesine inmesini bekliyor. Reuters anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42,6 seviyesinde.

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel piyasalarda bugün, Fed'in enflasyon göstergesi olan ve ABD faiz görünümü hakkında netlik sağlaması beklenen ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi yakından izlenecek.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden ve eski başkan Donald Trump başkanlık seçimlerine ilişkin planlanan iki münazaradan ilki dün gerçekleşti. 5 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinde yeniden sıkı bir mücadeleye girecek olan ikili için münazaralar büyük önem taşıyor.

Bu hafta CHP'nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe başkanlığındaki bir heyet Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i de ziyaret etti. Karatepe görüşmesinin ardından "acı reçeteyi vatandaşa çıkaran anlayışta" değişiklik görmediklerini söyledi.

Erdoğan ise CHP ile normalleşme ve yumuşama için attıklarını adımların karşılığında CHP tarafından yapılan açıklamalardan rahatsızlığını dile getirdi. Erdoğan, siyasette normalleşme sürecindeki asıl amaçlarının "muhalefeti normalleştirme" çabası olduğunu söyledi. Erdoğan ayrıca Cumhur ittifakı olarak "sarsılmadan" yola devam edeceklerini de söyledi.

LİKİDİTE İZLENİYOR

Yurt içi piyasaların geçen hafta tatil nedeniyle sadece iki gün açık kalması işlem hacimlerinin düşmesine yol açarken gecelik TL faizi politika faizinin altına indi. Bununla birlikte TCMB'nin likidite adımları da yakından izlenmeye başlandı.

TCMB de dün faiz kararında likidite gelişmelerini yakından izleyeceğini ve gerekirse adım atacağı mesajı verdi.

Gecelik faizin bir veya iki günden fazla politika faizinin altında kalması TCMB'den yeni likidite adımı beklentisi oluşturuyor. Gecelik faiz en son pazartesi politika faizinin altında kaldıktan sonra dün yüzde 50,37 ile politika faizinin üzerindeydi.

TL likiditesini artırıcı birçok unsur bulunuyor, bunların başında da TCMB'nin yerel seçimlerden bugüne 78 milyar dolara ulaşan rezerv birikimi yer alıyor. TCMB lokal bankalarla yaptığı swapları büyük ölçüde kapatarak 5 milyar doların altına çekerken, zorunlu karşılıkları artırarak ve depo ihaleleriyle TL likiditesini kontrol etmeye çalışıyor.