Dolar/TL dar banttaki yatay seyrini sürdürürken İstanbul serbest piyasada dolar 32,6560 liradan, Euro 35,3420 liradan haftaya başladı.

Cuma günü doların satış fiyatı 32,7190 lira, Euro'nun satış fiyatı ise 35,3940 lira olmuştu.

Bu hafta mayıs dönemi işsizlik, sanayi üretimi verisi ve Cuma günü açıklanacak cari denge yakından izlenecek veriler arasında yer alıyor.

Bu hafta ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılacağı toplantılarda yapacağı konuşmalar da izlenecek.

Perşembe günü Türkiye Bankalar Birliği genel kurulu ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantılarında konuşma yapması beklenen Şimşek'in konuşmalarında makroekonomik görünüm ve enflasyon mesajları takip edilecek.

Geçen hafta açıklanan verilere göre, haziranda enflasyon (TÜFE) yıllık yüzde 71,60'a gerilerken, aylık fiyat artışı da haziranda yüzde 2'nin altına düştü.

KARAHAN'DAN FAİZ MESAJI

Haziran enflasyon verisinin ardından piyasalarda oluşan erken faiz indirimi beklentileri ise Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan'ın Reuters'a yaptığı açıklamalar ile ötelendi.

Karahan yaptığı açıklamada, "Sıkılığı koruyarak verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikamız doğrultusunda oluşmasını bekleyeceğiz. Henüz bu doğrultuda kat edecek mesafemiz olduğunu düşünüyoruz" dedi.

"Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş görmek istiyoruz" diyen Karahan, enflasyonu düşürme konusunda "son derece kararlı" olduklarına dikkat çekti.

Yerel seçimler sonrasında dolar karşısında nisan ayını yatay, mayısı ise çok sınırlı değer artışı ile kapatan TL, haziranda ise yüzde 1,9 değer yitirdi. İkinci çeyrekte yüzde 1,4 değer yitiren TL, dolar karşısında bu sabah 32,61 seviyesinde işlem görüyor.

YURT DIŞI PİYASALAR

Asya borsaları, yatırımcıların eylülde faiz indirimi beklentilerinin artmasıyla hafif yükselirken Euro, Fransa seçimlerinde parlamentoda çoğunluğun sağlanamamasıyla oluşan belirsizlikle baskı altında kaldı.

Fransa'da sol ittifakın beklenmedik şekilde ilk sıraya yükselmesiyle Le Pen liderliğindeki Ulusal Birlik'in (RN) iktidara gelmesi önlenmiş oldu.

Yatırımcılar aşırı sağın mağlup olmasıyla rahatlarken, sol bloğun planlarının Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un piyasa yanlısı reformlarını bozabileceği konusunda ise endişeli.