Eski ABD Başkanı ve kasım ayında yapılması planlanan Başkanlık Seçimi'nin Cumhuriyetçi adayı Donald Trump, "sus payı" davasındaki 34 suçlamanın hepsinden jüri tarafından suçlu bulundu.

Davaya bakan Hakim Juan Merchan, jürinin kararı bildirmesinden sonra Trump’a verilecek ceza için 11 Temmuz 2024 tarihini belirledi.

Trump'ın suçlu bulunmasının ardından kararın piyasaları etkisi merak ediliyor. Ancak Trump'ın tarihi suçluluk kararının etkisi henüz Wall Street'e yansımadı.

Kararın açıklanmasının ardından Trump Media & Technology Group hisseleri dışında çoğu finansal varlık, 24 saat boyunca döviz kurlarından mesai sonrası hisse senedi işlemlerine kadar büyük ölçüde istikrarlı seyretti.

Trump Media & Technology Group hisseleri kararın hemen ardından yüzde 15'e varan bir düşüş yaşadı, ancak bu düşüş yüzde 6'ya kadar geriledi. Milyarder Peter Thiel tarafından desteklenen muhafazakâr video ağı Rumble ve Trump'ın 2020 seçim kampanyasında çalışan yazılım firması Phunware de kayıplarını azaltmadan önce uzun süreli işlemlerde düşüş yaşadı.

SORU İŞARETLERİ SEÇİM SENARYOSUNDA

Ancak karar, Trump'ın Başkan Joe Biden ile karşı karşıya gelmesine kesin gözüyle bakılan 2024 ABD seçimlerine hazırlanmaya başlayan piyasaları nasıl etkileyeceğine yönelik soru işaretlerini oluşturdu.

Yardeni Research'ün kurucusu Ed Yardeni, "Borsanın iç siyasi çalkantılara kulak tıkama gibi bir geçmişi var ancak Trump'ın kararından sonra siyasi iklimin daha da değişken olacağı açık ve bu da borsadaki oynaklığı artırabilir" dedi.

AP Wealth Advisors'da yatırımlar genel müdürü Adam Phillips ise zaten piyasanın Trump'ın suçlu bulunacağını fiyatladığını bu neden büyük bir tepki olamasını beklemediğini söyledi. 
Ancak Phillips "Piyasalar üzerindeki daha büyük etki, bu suçlu kararının momentumu Trump'tan Biden'a çevirmeye başlaması olabilir" dedi.

'DOLAR TALEBİNİ ARTIRABİLİR'

Ballinger Group FX Piyasaları Analisti Kyle Chapman kararın riskli varlıklar üzerinde bir miktar baskı yaratacağını söylerken bu olaylarla ilgili herhangi bir zayıflığın kısa ömürlü olacağına inandıklarını ifade etti. Chapman yatırımcılara kazanç büyümesi ve geniş ekonomik görünüm gibi uzun vadeli getirilerin itici güçlerine odaklanmaya devam etmelerini tavsiye etti.

National Australia Bank stratejisti Rodrigo Catril ise süreçte belirsizliğin artacağına, belirsizliğin etkisiyle de oynaklığın artacağına işaret etti. Catril, "Bu senaryolarda, doların güvenli liman cazibesinin dolara olan talebi artırması muhtemeldir" dedi.