Ankara'nın Kahramankazan ilçesindeki özel eğitim uygulama okulunda down sendromlu öğrencisine şiddet uygulamakla suçlanan öğretmen Mücahit Mert Hepgümüş'ün yargılanmasına başlandı.

Kahramankazan 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Hepgümüş Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlanırken, taraf avukatları ve müşteki tarafı ise mahkeme salonunda hazır bulundu. Mağdur öğrencinin 18 yaşından küçük olması ve salonda yer bulunmaması sebebiyle izleyiciler ve basın mensupları, mahkeme başkanı tarafından duruşma salonuna alınmadı. 

Sanığın meşru müdafaa gerekçesiyle yaptığı tahliye talebini reddeden mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına hükmederek, duruşmayı 19 Temmuz’a erteledi. Saat 11.00'de başlayan duruşma 17.00 sıralarında son buldu. 

Duruşma sonrası gazetecilere açıklama yapan anne Seray Cengiz, "İnanın ne konuşacağımı bilmiyorum. Tamamen adalete teslim olduk. İnşallah cezası da Berat’a yaptıklarından daha ağır olur. Şu anda ne diyeceğimi tam olarak bilmiyorum. Tahliye talebi reddedildi, tutuklu yargısına devam edilecek. İnşallah bu sürecin sonunda da haklı olan adalet yerini bulsun. Duygulandım, çok uzun bir davaydı. Türkiye’de belki de bir ilk yaşandı. İnşallah bu bizin nezdimizde gerçekleştirilen vahim olay, diğer çocuklarımız için de büyük bir ses getirir. Türkiye’de özel eğitim öğrencilerine yeterli ilgi ve alakanın tam anlamıyla verilmediğini bir kere daha görmüş olduk. İnşallah bundan sonraki Berat’lar bunları yaşamaz" dedi.

Avukat Çiğdem Tan ise karardan mutlu olduklarını belirterek, "Nihai kararda alabilecek en üst halden cezayı almasını istiyoruz. Mutluyuz, yargıdan devamını bekliyoruz. Duruşma tarihi 19 Temmuz’da. Down sendromlu ve otistik tanımlı çocuğumuzun çok saldırgan bir çocuk olduğundan bahisle tam tersi onun şiddetine maruz kaldığı ve kendisini savunmak zorunda kaldığı şeklinde meşru müdafaayı talep ettiler. Onun hükümlerinin uygulanmasını talep ettiler. Hakimlerimiz buna inanmadı" diye konuştu.


Avukat Mustafa Erkan Tan ise, "Meşru müdafaa kurgusal bir meşru müdafaa mümkün değildir. Meşru müdafaa bir olayda tekerrür olay başladıktan sonra meşru müdafaa kapsamındadır. Berat zaten engelli bir çocuk olarak yaptığı hareketlerin sonuçlarını bilmiyor. Bilmeyen bir çocuğun da hareketlerini kontrol edilip edilmemesinin meşru müdafaayla TCK 25’e sınırlandırılarak o maddeye sığınılması bence savunmanın kendisini manipüle etmesine bağlı. Bu manipüle sonucunda da mahkeme ve savcı inanmadılar. Tutukluğunun devamına karar verdiler" dedi.

İDDİANAME

Kahramankazan Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianameye göre, 24 Mayıs'ta Kahramankazan Özel Eğitim Uygulama Okulu 10/A sınıfında orta ağır zihinsel engelliler sınıfı öğrencisi Berat Ü. eve vücudunda morluklarla geldi. Durumu fark eden anneannesi kimin yaptığını sordu. Berat Ü. de 'Hoca yaptı' diye cevap verdi. Bunun üzerine anne Seray Cengiz okul yönetimini arayarak olay hakkında bilgi istedi. Okulun müdür yardımcısı, Berat Ü.'nün sınıf arkadaşıyla sürtüşme yaşadığını vücudundaki morlukların da bu yüzden olduğunu ifade etti. Kahramankazan Devlet Hastanesi'nden darp raporu alan Cengiz, sorumlular hakkında şikayetçi oldu. 

Savcılık, okulun güvenlik kamera kayıtlarının görüntülerini inceledikten sonra öğretmen Mücahit Mert Hepgümüş'ün down sendromlu Berat Ü.'ye şiddet uyguladığını tespit etti. Bunun üzerine öğretmen tutuklandı. 

Mücahit Mert Hepgümüş hakkında ‘beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı basit yaralama’ suçundan 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. İddianame, Kahramankazan 2'nci Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.