İtalya Başbakanı Meloni’nin 20 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İstanbul’da yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlenmedi. İki taraftan da görüşmenin içeriğiyle ilgili resmi bir açıklama yapılmazken İtalya’nın sağ koalisyon hükümetine yakın Il Giornale gazetesi, hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, “Libyalı kaçakçıların durdurulması için Türkiye ile anlaşma” başlığını kullandı. 

Türkiye tarafında ise görüşmenin içeriğini gazeteciler değil, Meloni’ye İstanbul gezisi sırasında eşlik etmekle görevlendirilen tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı açıkladı. Gezi sonrası Habertürk’e konuşan Ortaylı, İtalya'nın Türkiye'ye göçmen göndermek istediğini ifade etti. Ortaylı, şunları söylemişti: 

- Çok önemli bir tezleri var. Afrikalı göçmenler, İtalya'dan bize gelecekmiş. İtalya'nın yabancıyı kaldıracak bir yapısı yok. Ne mekanı yeter ne hizmetleri yeter, o çok açık. Çiğ et yiyen, affedersiniz sokaklarda işeyerek gezen, yatan, çıplak gezen Afrikalı bir kesim var, İnşallah onları göndermezler.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi "İtalya Başbakanı Meloni ile görüşen İlber Ortaylı, 'İtalya, Afrikalı göçmenleri Türkiye'ye göndermek istiyormuş' dedi" iddiasının, doğru olmadığını iddia etti. 

DP Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy ise Ortaylı’nın 'çok önemli' dediği tezleri sosyal medya hesabında değerlendirdi ve “İtalya'nın iflas etmemesi ve yeraltı örgütlerinin yabancıları kullanarak yeniden devlete karşı bir güç oluşturmaması için Meloni, ülkesine giren kaçak Afrikalıları Türkiye'ye göndermek istiyor” dedi.  

"İTALYA İFLASIN EŞİĞİNDE"

Aksoy, değerlendirmesinde şu görüşlere yer verdi:

- İtalya, ekonomik iflasın ve mafyanın yeniden paralel bir güç oluşturmasının eşiğinde. İtalya’nın nüfusu yaklaşık 59 milyon. İtalya’nın doğum oranı 1,24 (ülkenin demografisinin değişmemesi ve yerel halkın kendini var etmeye devam etmesi gereken 2,1’in çok altında) 2022 yılında 400 binin altında doğum gerçekleşmiş. Nüfusun yüzde 24’ü 65 yaş üstü. Bir çocuğun 18 yaşına kadar aile başına ortalama maliyeti 175 bin euro. Derin ekonomik kriz nedeniyle çocuk yapmak artık lüks sayılmaya başladı. Nüfusun azalması, özellikle tarımda, işçi bulmakta ve en önemlisi tüketimde keskin düşüş oluşturdu.

- İtalya'nın borcu, yani gayri safi yurtiçi hasıla oranı şu anda yüzde 330 civarında seyrediyor ve gelişmiş dünyadaki en yüksek oranlar arasında yer alıyor.  Bu devasa borç yükü, İtalya'nın ekonomik büyümesi üzerinde önemli bir kısıtlama ve sürekli bir kırılganlık kaynağıdır. Ekonomideki ters büyüme, yeni doğanların ve emeklilerin finanse edilmesi gerek sağlık gerek eğitim açısından zorlaştırıyor. Ülkeyi finanse etmek, tamamen genç çalışan kesime düşüyor. Aynı zamanda İtalya’nın sanayileşmesi, ekonomik kalkınma ve iş imkanlarının kuzeyde bulundurması, ülkede yaşam ve iş imkanı konusunda eşitsizlik yarattı. Kısıtlı iş imkanı nedeniyle çok büyük oranda eğitimli genç, ülkeden ayrılıp başka ülkelerde geleceğini kuruyor.

"GÜNDE BEŞ BİN KİŞİ ÜLKEYE GİRİYOR"

- 2012 yılından itibaren İtalya’nın çalışan iş gücü, bakması gereken insan sayısının çok altında kaldı. Nüfusun azalması ülkeyi adeta krize sürükledi. Durum o kadar ciddi ki Avrupa Merkez Bankası, İtalya’nın borçlarını geri ödeme kapasitesinin mevcut durumda olmadığını açıkladı. Meloni öncesi hükümetin iş gücüne çözüm bulmak amacıyla yabancılara yönelmesi, ülkede derin sosyolojik kriz yarattı.

- Toplumun büyük bir kısmı, bu kadar yabancının fayda sağlamadığı, İtalyan kimliğini ve ulusal güvenliği ortadan kaldırdığı gerekçesiyle milliyetçi sağ partiyi iktidar yaptı. Sadece 2022 yılında 85 bin yetişkin (ağırlıklı erkek) ve 10 bin sahipsiz çocuk, kaçak olarak ülkeye girdi. Günde nerdeyse 5 bin kişi, 1912-1947 yılları arasında sömürgesi olan Libya’dan ve diğer Afrika ülkelerinden İtalya'nın güney sınırına geliyor.

"MAFYA YABANCILARI KULLANIYOR"

- Mevcut durumda 207 bin iltica başvurusuna izin verildi, ancak onun da sadece yüzde 65'i kabul gördü. Gerisi, ülkeye uygun görülmediği için sınır dışı edilecek. Ek olarak, İtalyan mafyası gelen kayıtsız yabancılardan faydalanmaya başladı. İş o kadar ciddi boyutta geldi ki özellikle güneyde yüksek işsizlik bu örgütleri güçlendirdi ve hükümette karşı güç oluşturdu.

- İşte özet olarak İtalya'nın iflas etmemesi ve yeraltı örgütlerinin yabancıları kullanarak yeniden devlete karşı bir güç oluşturmaması için Meloni, ülkesine giren kaçak Afrikalıları Türkiye'ye göndermek istiyor.”