Dünyaca ünlü iki rapçi girdikleri diss savaşıyla bir süredir gündemde. Drake ve Kendrick Lamar arasında haftalarca süren kamuoyu önünde yaşanan çekişme mahkemeye yansıyacak mı?

İki rap sanatçısının uzun süredir devam eden kavgası, mart ayında Lamar'ın Drake ve bir başka rakibi J. Cole'u hedef alan bir dizesini içeren "Like That" adlı parçasının piyasaya sürülmesiyle yeniden alevlendi. Bu, hem Drake'in hem de Cole'un tepki göstermesine neden oldu, ancak Cole hemen özür diledi. Geriye sadece Drake ve Lamar kaldı. Ve rap yıldızları, giderek daha saldırgan ve hoş olmayan bir dizi diss parçası ile birbirlerine meydan okumaya başladı.

İlk olarak Drake, Lamar'ı hedef alan "Push Ups" ve "Taylor Made Freestyle" şarkılarını yayınladı.

Hayranların da coşkulu tezahüratları eşliğinde taraflar savaşlarına devam etti. Ve 72 saatten kısa bir süre sonra Lamar "Los Angeles'ta 6:16"yı yayınladı ve Drake'in başka bir tepki göstermesine neden oldu. Lamar da "The Heart Part 6" ile rakibine yanıt verdi.

PEDOFİLİ İLE SUÇLANDI

Ancak diss savaşı oldukça kişiselleşmeye başladı; her iki yıldız da şarkı sözlerinde aile içi şiddet, pedofili ve gizli çocuklara sahip olma gibi ciddi iddialarda bulundu.

Drake-Kendrick kavgası başlangıçta iki hip-hop yıldızı arasındaki dostane bir rekabet olarak görülse de birbirlerine kariyerlerini sonlandırabilecek suçlamalarda bulunarak dikkat çekiyorlar. Drake, Lamar'ın 11 yaşında gizli bir kız çocuğu olduğunu iddia ederken Lamar da Drake'i pedofili ile suçladı.

İki rapçi arasındaki kızışan diss savaşı akıllara birbirlerine hakaret davası açıp açmayacaklarına dair soruları getirdi.

Rapçilerin kendilerini kanıtlamak ve aynı zamanda sözlü olarak rakiplerini yok etmek için kullandıkları diss parçaları, 80'li ve 90'lı yıllarda oldukça popülerdi. Ve diss parçasının içeriği nedeniyle hakaret davası açan rapçilerin şimdiye kadar bir emsali yok.

New Republic'te hukuk muhabiri olan Matt Ford, "Daha önce bir diss şarkısı nedeniyle hakaret davası açan olmasa da bu olamayacağı anlamına gelmez" diyor.

Avukat  Daliah Saper ise "Asıl soru şu: 'İnsanlar artık Drake'in pedofili olduğunu mu düşünüyor?'" diyor. Ancak Lamar'ın arka arkaya "Meet the Grahams" ve "Not Like Us" adlı diss parçalarını yayınlamasından sonraki günlerde, Kanadalı rapçinin sahnede 17 yaşındaki bir hayranını okşadığı bir video internette yeniden ortaya çıkarak bazılarının düşüncelerini değiştirmiş olabilir.

Saper, her iki rapçinin de hakaret yüklü diss parçaları nedeniyle hakaret davası açması pek mümkün görünmediğini belirtiyor: "Bunun onlara bir şöhret kazandırdığını düşünüyorum. Zaten inanılmaz derecede ünlüler, ancak bu onların müziklerini başka bir seviyeye yükseltiyor. Muhtemelen her ikisi için de harika bir halkla ilişkiler oyunu olacak."