Dünya Ticaret Örgütü'nün (WTO) Türkiye'nin ABD'nin çelik ve alüminyum vergilerine misilleme olarak uygulamaya aldığı ek vergileri WTO politikaları ile "tutarsız" bularak Türkiye'nin vergileri kaldırması gerektiğine karar verdi.

WTO'nun anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulmasından sorumlu organı tarafından yayımlanan raporda "Panel, Türkiye'nin WTO ile uyumsuz olan tedbirini yükümlülüklerine uyumlu hale getirmesini tavsiye ediyor" denildi.

NE OLDU?

Türkiye, ABD'nin Donald Trump yönetiminde çelik ve alüminyum ithalatına yönelik "madde 232" olarak adlandırılan ulusal güvenliğe dair incelemesine dayanarak Mart 2018'de çelik ithalatına yüzde 25, alüminyum ithalatına yüzde 10 vergi uygulamasının ardından misillemede bulunmuştu.

ABD, Türkiye'nin yanı sıra misilleme olarak uyguladıkları tedbirler nedeniyle Avrupa Birliği, Kanada, Rusya ve başka ülkelere karşı anlaşmazlık çözüm süreci başlatmıştı.

ABD KARARDAN MEMNUN

ABD, dün alınan kararı memnuniyetle karşıladı. ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) sözcüsü Sam Michel, "Türkiye'nin bu anlaşmazlığı sürdürme kararı, WTO'da ABD'ye dava açıp tek taraflı olarak gümrük vergileriyle misilleme yapmanın çelişkisini vurguluyor" dedi.

ABD 2021 yılında AB'den yapılan ithalata yönelik gümrük vergilerini kaldırmayı kabul etmiş ancak Başkan Joe Biden'ın yönetimi, Trump'ın stratejisinin en önemli parçalarından biri olan metallere yönelik gümrük vergilerini uygulamaya devam etmişti.