Rusların son iki yılda Antalya ile birlikte en çok emlak aldığı yerlerden olan Dubai ile ilgili önemli bir ifşaat yapıldı.

Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumu (ICIJ) sitesinde yayımlanan habere göre, Şubat 2022'de Ukrayna'nın işgalinin başlamasından bu yana Ruslar, Dubai'de toplamda 6,3 milyar dolarlık gayrimenkul satın aldı.

Avrupa Birliği (AB) Vergi Gözlemevi ve Norveç Vergi Araştırma Merkezi ile birlikte bir grup ekonomistin hazırladığı raporda yer alan tahmine göre, söz konusu gayrimenkullerin bir kısmı tamamlanmış halde, bir kısmı da proje aşamasında satın alındı. 

'ON KATTAN FAZLA ARTTI'

AB Vergi Gözlemevi kıdemli araştırmacısı Matthew Collin, "Ukrayna'nın işgali sonrasında Dubai gayrimenkullerine akan Rus parasının miktarının on kattan fazla arttığını tahmin ediyoruz" dedi. 

Collin, "Bu, şehrin yaptırımlardan veya savaşın kendisinden kaçan elit Ruslar için nasıl ana hedef haline geldiğini gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

ICIJ'in Norveçli finans kuruluşu E24 ve Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi liderliğindeki 70'ten fazla medya ortağıyla iş birliği içinde geliştirdiği Dubai Kilitsiz projesi kapsamında elde edilen kayıtlara göre,
Dubai'den emlak satın alan Ruslar arasında siyasetçiler, kamu şirketlerinin yöneticileri ve iş insanları bulunuyor.

KIZIL AJAN DA ALMIŞ

Listede "kızıl ajan" olarak bilinen Anna Chapman da bulunuyor. 

Asıl adı Anna Vasilyevna Kushchenko olan Chapman, 2010 yılında New York'ta casusluk suçundan tutuklanmış ve daha sonra ABD ile Rusya arasında bir mahkum değişimiyle ülkesine dönmüştü. 

Kayıtlara göre Chapman, 2022'nin ilk yarısında Dubai'de 566 bin dolar bedelle bir daire satın aldı.

5 BİN RUS VATANDAŞI LİSTEDE

Listede yer alan bir diğer isim, Rusya'nın en zengin milletvekillerinden Grigory Anikeev. Ukrayna'nın işgalinin başlamasından kısa bir süre sonra Mart 2022'de Anikeev'in Dubai'de Serenia Residences'ta 13 milyon dolarlık bir çatı katı dairesi satın aldığı ortaya çıktı.

Nisan 2022'de, Anikeev'in eski eşi Irina Kupareva'nın da aynı Serenia Residences sitesinde 140 metrekarelik bir dairenin sahibi oldu. 

Anikeev'in bir diğer eski eşi Olga Poliakova da Dubai'de toplam 3 milyon dolar değerinde iki mülk satın aldı.

Sızdırılan 2022 yılı kayıtlarda, 5 bin Rus vatandaşı ve şirketi ile birlikte Dubai'de 3,3 milyar dolar değerindeki 6 bin 600 emlak yer aldı.

DUBAİ'DE MÜLKLERİN YARISI YABANCILARIN

Dubai'de yabancılara ait mülklerin değeri 2020'de 98 milyar dolar iken 2022'de 121 milyar dolara sıçramıştı. Bu rakam, tüm mülklerin toplam değerinin yüzde 43'üne denk geliyordu. 

Araştırmada, Dubai emlak piyasasının dünyada kara para aklama için önemli adreslerden biri olduğuna dikkat çekildi. 

Öte yandan, ABD'nin baskıları sonucunda başta bankacılık olmak üzere birçok alanda önlemler alınması, Rusların son dönemde Dubai'ye ilgisini azalttı.