Bitcoin'in fiyatı, büyük ölçüde ABD'li finans devleri sayesinde tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştı.

Grayscale, BlackRock ve Fidelity gibi yatırım firmaları, kripto varlığı satın almak için milyarlarca dolar akıtıyor.

Araştırmalardan ve yayınlanmış bilgilerden elde edilen tahminlere göre, dünya üzerinde şimdiye kadar üretilen yaklaşık 19 milyon Bitcoin bulunuyor.

Bunların 3,5 milyonunun kayıp veya devre dışı olduğu tahmin ediliyor. Geri kalan Bitcoin'ler ise kripto borsaları, büyük firmalar ve şahıslar arasında dağılmış durumda. 

Büyük balinaların dışında kalan insanların elinde yaklaşık 10,5 milyon Bitcoin olduğu düşünülüyor. Bu da tüm Bitcoin'lerin yaklaşık yüzde 50'sine denk geliyor.

Son dönemde ise büyük kuruluşlar 'Bitcoin balinaları' olarak öne çıkıyor. Peki dünyanın önde gelen Bitcoin balinaları kim?

İşte dünyanın en büyük Bitcoin sahipleri:

KRİPTO BORSALARI (2,3 MİLYON BITCOIN)

TL, dolar ya da sterlin gibi geleneksel paraları Bitcoin ve diğer dijital tokenlerle değiştirebilmeye olanak sağlayan kripto borsalarının yaklaşık 2,3 milyon Bitcoin tuttuğu tahmin ediliyor.

Dünyanın en büyük borsası olan Binance'ın yaklaşık 550 bin Bitcoin'e sahip olduğu tahmin ediliyor. Onu Bitfinex (403 bin), Coinbase (386 bin), Robinhood (146 bin) ve OKX (126 bin) takip ediyor. Tüm bitcoinlerin yaklaşık yüzde 11'ini borsaların tuttuğu düşünülüyor.

BİLİNMEYEN BALİNALAR (1,6 MİLYON BITCOIN)

Bitinfocharts web sitesine göre, 10 bin coin ya da daha fazlasına sahip olan ve sahipleri bilinmeyen yaklaşık 80 cüzdan bulunuyor.

Bu tür balinaların elinde yaklaşık 1,6 milyon Bitcoin olduğu tahmin ediliyor. Tahminlere göre büyük balinalar tüm Bitcoin'lerin yaklaşık yüzde 8'ini tutuyor.

HENÜZ MADENCİLİĞİ YAPILMAYAN COINLER (1,4 MİLYON BITCOIN)

Bitcoin üretimleri tamamlanınca dünyada sadece 21 milyon coin olabilecek. Son Bitcoin'in ise 2140 yılında yaratılacağı tahmin ediliyor.

Halen madenciliği yapılmayan coinler, dünyada olması gereken coinlerin yaklaşık yüzde 7'si.  

SATOSHI NAKAMATO (1,1 MİLYON BITCOIN)

Bitcoin'in anonim yaratıcısı, 2009 yılında ilk kez oluşturulan cüzdanlarda tahminen 1,1 milyon bitcoin tutuyor. Bu varlıkların hiçbiri yıllardır hareket ettirilmezken heniz hiç kimse Satoshi'nin kim olduğunu ya da hala hayatta olup olmadığını bilmiyor.

Eğer hala hayattaysa ve tahminler doğruysa, bu varlıklar Satoshi Nakamoto'yu dünyanın en zengin 22. kişisi yapıyor. Bu birikim tüm Bitcoinl'erin yaklaşık yüzde 5'ine denk geliyor.

YATIRIM FİRMALARI (933 BİN BITCOIN)

Bu yıldan itibaren düzenlemeye tabi yatırım firmaları, ellerinde önemli miktarda Bitcoin tutmaya başladı.

Ocak ayında ABD finans otoriteleri, düzenlemeye tabi yatırım firmalarının Spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) adı verilen Bitcoin ile bağlantılı yeni finansal ürünler satmaya başlamasına izin vermişti.

Düzenlemenin ardından en büyük Bitcoin sahibi 450 bin Bitcoin'le Grayscale oldu. Diğer devler arasında BlackRock (150 bin Bitcoin) ve Fidelity (102 bin Bitcoin) yer alıyor.

Bu finans devleri şu anda tüm coinlerin yaklaşık yüzde 4,5'ini elinde tutuyor..

KOLLUK KUVVETLERİ (335 BİN BITCOIN)

Dünyanın dört bir yanındaki polis güçleri düzenli olarak siber suç çetelerini veya yasadışı pazar yerlerini basarak bu süreçte büyük miktarda bitcoin ele geçiriyor

ABD'nin elinde yaklaşık 200 bin Bitcoin olduğu tahmin ediliyor.

İngiltere'de 2018'de yapılan büyük bir baskında 61 bin bitcoin ele geçirildiği düşünülürken, Alman polisinin elinde de yakın zamanda yapılan bir operasyonda ele geçirilen 50 bin Bitcoin bulunuyor.

YAZILIM ŞİRKETLERİ MICROSTRATEGY VE BLACK ONE (333 BİN BITCOIN)

Yazılım girişimcisi Michael Saylor, 2020 yılında kurumsal yazılım şirketini alabildikleri kadar Bitcoin almaya ikna etti ve her satın alma işlemini kripto hayranları arasında viral olan bir tweet ile kutladı. MicroStrategy ve iştirakleri şu anda yaklaşık 193 bin bitcoine sahip.

2020 yılında, kripto yazılım firması Block One'ın CEO'su ise şirketinin 140 bin Bitcoin aldığını söylemişti.

WINKLEVOS İKİZLERİ (70 BİN BITCOIN)

Kripto girişimcisi kardeşlerin şu anda kaç Bitcoin'e sahip oldukları kesin olarak bilinmiyor.

Ancak 2017'de New York Times'a verdikleri bir röportajda ikizler yaklaşık 70 bin Bitcoin'e sahip olduklarını açıklamışlardı.

TETHER (67 BİN BİTCOIN)

Sabit coin olarak bilinen bir kripto token'ı olan şirket, arkasındaki rezervlerinin bir parçası olarak yıllardır Bitcoin satın alıyor.

Sektör gözlemcileri, firmanın yaklaşık 67 bin Bitcoin'e sahip olduğunu tahmin ediyor.

TIM DRAPER (30 BİN BITCOIN)

ABD'li risk sermayedarı Tim Draper, 2014 yılında polis tarafından Silk Road'dan ele geçirilen ve ABD hükümeti tarafından açık arttırmaya çıkarılan 30 bin Bitcoin'i satın aldı.

Ünlü yatırımcı 2022'de kripto web sitesi Protos'a Bitcoinleri hiç satmadığını ve hala bitcoin satın aldığını söyledi.

TESLA (9 BİN 700 BITCOIN)

Elon Musk'ın şirketi 2021 yılında 40 binden fazla coin satın almıştı. Ancak şirket son yıllarda coinlerin çoğunluğunu sattı.

Tesla'nın 2023 sonundaki bilançosunda Bitcoin varlıklarıyla ilgili herhangi bir değişiklikten bahsedilmedi. Dolayısıyla şirketin hala 9 bin 700'ün biraz üzerinde Bitcoin'e sahip olduğunu varsayılıyor.

EL SALVADOR (2 BİN 800 BITCOIN)

Orta Amerika ülkesi El Salvador'un başkanı, 2021 yılında ülkesi için tartışmalı bir yatırım planının parçası olarak kamu parasıyla Bitcoin satın almaya başlamıştı.

Tam olarak kaç adet coin satın alındığı ya da hangi değerden satın alındığı konusunda kamu kayıtları tutulmasa da ülkenin yaklaşık 2 bin 800 Bitcoin'e sahip olduğu tahmin ediliyor.