Dünyanın en büyük madencisi olan BHP, Güney Amerika'daki bakır varlıkları için Anglo American'ı satın almak istiyor. Böylece BHP, geniş demir cevheri ve kömür portföyünün yanı sıra 1 numaralı bakır üreticisi haline gelecek.

Ancak Anglo American BHP'nin tekliflerini beğenmiyor. Londra borsalarında işlem gören maden şirketi, daha önce BHP'nin 25 Nisan'da yaptığı 39 milyar dolarlık ilk teklifini 'fırsatçı' olarak nitelendirerek reddetmişti.

Yönetim Kurulu Başkanı Stuart Chambers dün yaptığı açıklamada, “BHP'den gelen son teklif Anglo American'ın doğasında var olan değeri tanımakta yine başarısız oldu” dedi.

Anglo American ayrıca bugün yaptığı açıklamada, çelik üretimi kömür varlıklarını elden çıkaracağını, Güney Afrika'daki platin birimini devre dışı bırakacağını, nikel madenleri için seçenekleri araştıracağını ve elmas işletmesi De Beers'i elden çıkaracağını duyurdu.

Anglo artık en büyük ve en istikrarlı iki gelir kaynağı olan ve BHP'nin en çok ilgi duyduğu iş kolları olan bakır madenleri ve demir cevherine odaklanacak.

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADILAR

BHP CEO'su Mike Henry yaptığı ise, “Bu ikinci teklifin reddedilmiş olmasından dolayı hayal kırıklığına uğradık. BHP, iki işletmenin birleşmesinin tüm hissedarlar için önemli bir değer sağlayacağına inanmaya devam ediyor" dedi.

Ayrıca Anglo'nun yatırımcıları, Güney Afrika'daki iştiraklerin elden çıkarılması halinde bu şirketlerde hisse sahibi olarak büyük kayıplar yaşayacaklarından endişe ediyor.

BAKIR MADENLERİ GELECEK İÇİN ÖNEMLİ

Anglo, Şili ve Peru'daki değerli bakır varlıkları nedeniyle rakipleri için cazip bir şirket.  Temiz enerjiye ve yapay zekanın daha geniş kullanımına geçiş, bakır talebinde artış beklentisine neden oluyor. 

Şirketin portföyünde ayrıca platin, demir cevheri, çelik kömürü, elmas ve bir gübre projesi de bulunuyor.