Hindistan'da genel seçimlerin ikinci aşamasına bugün geçilirken, Başbakan Narendra Modi ile rakipleri dini ayrımcılık, ekonomik yardımlar ve vergiler gibi ülke gündeminde önemli yer tutan konulara odaklanarak kampanyanın dozunu artırıyorlar.

Yedi aşaması bulunan ve 19 Nisan'da başlayan genel seçimlerde yaklaşık 1 milyar kişinin oy kullanabileceği ifade ediliyor. Seçimler 1 Haziran'da sona erecek ve oylar 4 Haziran'da sayılacak.

Başbakan Modi, ekonomi ve sosyal yardım politikalarına, Hint ulusalcılığına yaptığı vurguya ve kişisel popülaritesine güvenerek başbakanlıkta üst üste üçüncü dönemini kazanmaya çalışıyor. Anketler, seçimleri kazanması durumunda üç dönem görev yaparak rekor kıracak olan Modi'nin rahatlıkla çoğunluğu kazanabileceğine işaret ediyor.

Onlarca partinin bir araya gelerek oluşturduğu bir ittifak kuran muhalifler ise daha fazla ekonomik yardım, daha fazla destek ve Modi'nin "otokratik" olarak niteledikleri yönetimine son verme taahhüdünde bulunuyorlar.

GANDHİ AİLESİ İKTİDARA DÖNECEK Mİ?

Muhalefet lideri Rahul Gandhi'nin partisi Hindistan'ın İngiltere'den bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana geçen 75 yılın 54'ünde ülkeyi yönetti. Gandhi'nin babası, büyükannesi ve büyük büyük dedesi başbakanlık yapmış, Gandhi ailesi bu 54 yılın 37'sinden fazlasında ülkeyi yönetmişti.

Gandhi'nin babası Rajiv Gandhi ve büyükannesi İndira Gandhi ülkenin eski başbakanları, annesi Sonia Gandhi de partinin eski başkanı olma özelliği taşıyor.

Gandhi ailesi Kongre'de hâlâ önemli ölçüde nüfuz sahibi.