Mardin'in Derik ilçesine bağlı Dede köyünde yaşayan, boyunun yanı sıra 27,5 santimetre uzunluğundaki el ve 36,5 santimetrelik ayaklarıyla da 2009'da Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Sultan Kösen, bu rekoru 15 yıldır koruyor. 

Davet üzerine Los Angeles'a gitmeye hazırlanan 'dev adam' burada boyu 62,8 santimetre olan Hindistanlı Jyoti Amge ile bir araya gelecek. 

19 Şubat'ta buluşacak ve bir günü birlikte geçirecek rekortmenlerin o anları ABD'li bir prodüktör tarafından kayda alınacak. 

"BİZİ UZUN BİR YOLCULUK BEKLİYOR"

Berber salonunda saç ve sakal tıraşı ile bakım yaptıran Kösen, yeryüzünün yaşayan en uzun insanı olarak yıllardır rekoru koruduğunu söyledi. 

Şimdiye kadar 128 ülkeye gittiğini, ziyaret ettiği her yerde ülkesinin ve yaşadığı şehrin kültürünü ve geleneklerini anlattığını ifade eden Kösen, "2024 bizim için çok yoğun başladı ve böyle de devam ediyor. Şimdi Los Angeles'a gidiyoruz. Orada birkaç etkinlik olacak. Son hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bizi uzun bir yolculuk bekliyor. Orada da ülkemizi tanıtmaya çalışacağız. Kültürümüzü, geleneklerimizi gururla temsil ediyoruz" dedi. 

"FİLM ÇEKECEĞİZ"

Los Angeles'ta dünyanın en kısa kadını Jyoti Amge ile bir araya geleceğini ifade eden Kösen, bunun heyecanını yaşadığını belirtti. 

Kösen, " 6 yıl önce Jyoti ile Mısır'daki piramitlere çıkmıştık. 6 yıl sonra tekrar buluşuyoruz. Çok güzel bir program olacağını düşünüyüz. Jyoti ile bir film çekeceğiz. İnşallah Hollywood'un kapılarını aralamış oluruz" diye konuştu. 

Kösen'in menajeri Mehmet Veysi Bora da bir yapımcının davetiyle Los Angeles'a gideceklerini, görüşmeler yapacaklarını belirterek, "Teklif yapılan bir film projesi için yüz yüze görüşme sağlayacağız. Sürekli farklı projelerle ilgili teklifler aldık. Hollywood'un kapılarını aralıyoruz" dedi.