Mardin'in Derik ilçesine bağlı Dede köyünde yaşamını sürdüren, 2 metre 51 santimetrelik boyu ile 2009'da Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Sultan Kösen, rekoru 15 yıldır kimseye kaptırmıyor. 

Bugüne kadar 128 ülkeye 500'den fazla seyahatte bulunan Kösen, dünyada ayak basmadık yer bırakmak istemiyor.

Davet üzerine gittiği ülkelerde Mardin'i ve Türkiye'yi gururla temsil eden Kösen, 25 Ocak'ta İtalya'da yapılacak Guinness Rekorlar Kitabı'nın tanıtımının yanı sıra ulusal bir televizyon programına da katılacak.

Kösen, 2024 yılının Guinness Rekorlar Kitabı'nda da yer alacak. 

"BU DEV AYAKLARIN HER YERE BASMASI LAZIM"

Sultan Kösen yola çıkmadan önce yaptığı açıklamada "Yeryüzünün yaşayan en uzun insanıyım. 42 yaşına girdim. 15 yıldır rekorlar kitabındayım ve rekorumu koruyorum. Her yıl kitap basımında da benim fotoğrafım yer alıyor" dedi. 
 
128 ülke gezdiğini dile getiren Kösen, "Şimdi İtalya'ya gidiyorum. Guinness Rekorlar Kitabı'nın düzenlendiği tanıtım programına katılacağım. Ülkemizi, kültür elçisi olarak dünyaya tanıtıyorum. Türkiye'yi dünyaya taşıyorum. Mardin, dilleri ve dinleri ile dünyaya örnek olabilecek bir şehirdir. Tüm dünya Mardin'i örnek alsın" diye konuştu.

Gezmediği ülke sayısının çok az kaldığını, yeni yılda bu ülkeleri de gezmek istediğini anlatan Kösen, "Dünyada bu dev ayakların her yere basması lazım. Ayak basmadığımız yer kalmaması lazım. Hedefim bu. Bir yere gittiğim zaman oranın bütün ilgisi üzerimde. Bu da beni mutlu ediyor" ifadelerini kullandı. 

"GELEN HER TEKLİFİ DEĞERLENDİRİYORUZ"

Kösen'in menajeri Mehmet Veysi Bora da Guinness Rekorlar Kitabı'nın tanıtımının, her yıl farklı bir ülkede yapıldığını söyledi.  Tanıtımın bu yıl İtalya'nın Milano şehrinde yapılacağını, onur konuğu ve kitabın tanıtım yüzü olarak Sultan Kösen'in davet edildiğini kaydeden Bora, Kösen'in, orada yine bir televizyon programının canlı yayın konuğu olacağını da söyledi.

Kösen'in Türkiye'de olduğu gibi ziyaret ettiği her ülkede büyük ilgi çektiğini ifade eden Bora, şöyle konuştu: 

"Gelen her teklifi değerlendiriyoruz. Bir ülkeye seyahat amacımız ne olursa olsun, önceliğimiz geldiğimiz yerin neresi olduğunu insanlara anlatmak. Şehrimizi, ülkemizi tanıttıktan sonra insanları ülkemize davet ediyoruz. Kösen, Guinness Rekorlar Kitabı'na girdiği günden beri kültür elçisi gibi çalışıyor. Dünyanın neresine giderse gitsin öncelikli olarak insanlara Türkiye'yi anlatıyor. Her yerde de yoğun ilgi görüyor. Dünyanın neresine giderse gitsin, dünyadaki en popüler insanlardan daha fazla ilgi görüyor."