Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'daki Ryugyong Oteli 330 metre ile dünyanın en yüksek boş binalarından biri.

Kuzey Kore'nin en yüksek binası olan ve medyada 'Otel Kıyamet' olarak anılan 105 katlı bina bugüne kadar tek bir misafir bile ağırlamadı.

Çünkü inşaatına neredeyse 40 yıl önce başlanan bina henüz tamamlanmadı. Binayı bitirmenin maliyetinin ise ülkenin tüm Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'sının yaklaşık yüzde 5'i olduğu tahmin ediliyor.

DEV OTELİN HİKAYESİ

Yine de Ryugyong Oteli uluslararası bir ilgi konusu olmaya devam ediyor. İşte başkentin siluetine hakim olan terk edilmiş gökdelenin ardındaki hikaye:

Ryugyong Oteli'nin inşaatı 1987 yılında Pyongyang'da başladı, ancak Kuzey Kore'deki ekonomik sıkıntılar nedeniyle inşaat durduruldu.

Kuzey Kore'nin ana ticaret ortağı olan Sovyetler Birliği 1991 yılında çöktüğünde ülkede ciddi bir ekonomik kriz meydana geldi. Otel 1992'de şimdiki yüksekliğine ulaştı, ancak içi asla tamamlanamadı.

Yabancı ziyaretçileri sınırlı bir şekilde ağırlayan ülkede halihazırda yalnızca birkaç işlevsel otel var. Ryanggang Oteli ise ülkedeki en lüks otel olarak kabul ediliyor. Piramit şeklinde olan bina Pyongyang şehrinin silüetinde kilometrelerce uzaktan görülebiliyor.

Binanın en tepesinde, sekiz katlı koni şeklinde döner restoranların olması planlanıyordu. Ancak otelin geri kalanı gibi burası da boş kaldı. Otel üzerinde yapılan son çalışma 2008 yılında tüm yüzeyine cam panellerin yerleştirilmesi olmuştu. 

Projenin tamamlanması tahmini olarak 2 milyar dolara mal olacak. Kuzey Kore'nin gayrisafi yurtiçi hasılası 40 milyar dolar civarında.

Zaman zaman çeşitli ışık gösterileriyle, sanatsal ve siyasal etkinliklerde kullanılan binanın tamamlanıp tamamlanamayacağı ise meçhul...