Noel ve yılbaşı dönemleri dünyanın pek çok yerinde insanların birbirine hediye verdiği bir dönem olarak biliniyor. Peki ya dünyanın en zengin insanları birbirlerine neler hediye ediyor?

Yarış atından üzüm bağına, bazı hediyeler ağacın altına sığmayacak kadar büyük. Bazıları da özel yapım ve yüzbinlerce dolar değerinde.

Dünyanın en zengin insanları listesinde yer alan kişilerin hediye seçimleri oldukça ilgi çekici. Ünlü yatırımcı Warren Buffett, eskiden aile üyelerinin her birine 10 bin dolar nakit para veriyordu. Ancak parayı çarçur ettiklerini öğrendikten sonra bu uygulamayı değiştirdi ve şimdi bazılarına hisse senedi, bazılarına da çikolata veriyor.

Bill Gates ise tatil boyunca keyifle okunacak kitaplar öneriyor. Gates kitap gibi mütevazı hediyeleri tercih etse de zenginler yılbaşı için yüzbinlerce dolar harcamaktan çekinmiyor.

Örneğin Knightsbridge Circle isimli şirket, bir zamanlar Napolyon'un kaldığı bir malikanenin yanı sıra kendi bal ve zeytinyağı üretim tesisleriyle birlikte 5 milyon dolarlık bir arazinin Noel hediyesi olarak satın alınmasına yardımcı oldu. Knightsbridge Circle'ın hizmetleri için yıllık abonelik ücreti ise 50 bin dolar.

EN POPÜLER HEDİYELER

Lüks stil firması Lalaluxe'ün kurucusu Nicole Pollard Bayme de dünyanın en zengin kişilerinin Noel hediyelerini anlattı.

Pollard Bayme, Chanel ve Rolex ile birlikte Hermes'in en çok talep edilen markalardan biri olduğunu söyledi. Birkin isimli Hermes modelleri de koleksiyonluk olarak görülüyor ve nadir bulunan çeşitleri var ve zenginler arasında popüler bir seçim.

"Tatil hediyesi vermek, istek listesi olan insanlar için yeterince zor. Peki ya gerçekten her şeye sahip olan insanlar? Milyarderler de tıpkı bizler gibi hediye vermeyi ve almayı severler. Bu hediyeler çok daha pahalı olsa bile..." diyen Pollard Bayme geçen yıl bir müşterisine zenginler tarafından tercih edilen özel bir Hermès çantası olan Himalaya Birkin'i nasıl temin ettiğini aktardı.

Timsahın elle boyanmış göbek altı malzemesinden yapılan Himalaya Birkin'in elmaslı bir modelinin 750 bin dolara satıldığını söyleyen Pollard Bayme, "Her şeye sahip olan birinin neden el çantasında da elmaslar olmasın?" dedi. 

Deloitte tarafından yapılan bir ankete göre Amerikalılar bu tatil sezonunda ortalama 1.652 dolar harcamayı planlıyor. Bu da Himalaya Birkin'in fiyatının yaklaşık yüzde 0,2'sine denk geliyor.

Bayme'nin hizmeti ise saati 600 dolardan başlıyor ve satıştan yüzde alıyor.

Pollard Bayme'nin söylediğine göre, kişiselleştirilebilen ürünler de zenginler arasında oldukça popüler. Örneğin hediyeler arasında 10 bin doların üzerinde olan monogramlı Goyard bavullar ya da  hediye alan kişinin burcunu yansıtan eşyalarla dolu bir hediye sepeti görmek mümkün.

DENEYİM SATIN ALINIYOR

Öte yandan son yıllarda zenginler arasında hobilere dair hediyeler oldukça popüler. Örneğin yarış atlarıyla ilgilenen bir kişiye ahır gezisi yaptırıp at almak, müzikle ilgilenen kişiye ünlü bir DJ'den pikap dersi aldırmak ya da yemek yapmayı seven birine Michelin yıldızlı bir şeften yemek dersi aldırmak gibi hediyeler de oldukça revaçta.

Londra'da zenginlere odaklanan bir danışmanlık firması olan Barton'ın kurucusu Winston Chesterfield'e göre zenginler sevdiklerine artık ilgi alanlarına göre hediye alıyor. Örneğin yürüyüş yapmayı seven bir aile birbirlerine Moncler ve Loro Piana gibi markaların en iyi outdoor ekipmanlarını hediye edebiliyor. Ya da yemek meraklıları doğrudan İtalya'dan gelen balzamik sirke hediye edebiliyor.

Chesterfield ayrıca  sağlıklı yaşam molalarının da arttığını söyledi. Chesterfield birlikte çalıştığı bir aileyi daha önce iki haftalığına Karayipler'de özel bir ada kiralayarak ve yoga inzivalarına göndermiş.

Chesterfield'in müşterilerinden bazıları Kenya'daki Ol Jogi ya da Tanzanya'daki Saanane Adası gibi Afrika'daki koruma alanlarında geceliği 40 bin dolara kadar çıkabilen özel villalar da kiralayabiliyor.