Bugün Türkiye sandık başına giderken, oy sayım işleminin başlaması ve verilerin paylaşılmasından sonra uluslararası kamuoyundan arka arkaya haberler gelmeye başladı... Türkiye'deki son gelişmeleri aktaran yabancı gazete, TV ve haber ajansları sandıktan çıkan ilk sonuçlarla ilgili kapsamlı detayları duyurdu. 

ASSOCIATED PRESS

ABD'nin önde gelen haber ajanslarından Associated Press gelen ilk sonuçları abonelerine duyurdu.

Haber ajansı "Türkiye'de muhalefet ilk sonuçlara göre yerel seçimlerde İstanbul ve diğer kritik belediyeleri kazanmaya hazırlanıyor" ifadesini kullandı.

BILD

Almanya'nın çok okunan gazetelerinden Bild, "Türkiye'deki yerel seçimlerde Erdoğan, yenilme riskiyle karşı karşıya" başlığını kullandı. 

Türkiye'de 61 milyon seçmenin oy kullandığını aktaran Bild, "Devlet haber ajansının aktardığına göre muhalefet İstanbul ve Ankara'daki önemli şehirlerde önde" ifadesine yer verdi. Haberde, "Oyların yaklaşık yüzde 20'sinin sayılmasının ardından, İstanbul'un görevdeki belediye başkanı Ekrem İmamoğlu oyların yüzde 49,6'sını aldı. Erdoğan tarafından desteklenen rakibi ise yüzde 41,6'da kaldı. Ankara'da ise Belediye Başkanı Mansur Yavaş, oyların yüzde 12,4'ünün sayılmasının ardından yüzde 56,3'lük bir oy oranına sahip oldu. Seçim Erdoğan için önemli bir duyarlılık testi olarak görülüyor, özellikle de Türkiye'de yaşayan her beş kişiden birinin yaşadığı 16 milyon nüfuslu metropol İstanbul'daki seçim" denildi.

REUTERS

İngiliz haber ajansı Reuters da ilk sonuçları kamuoyu ile paylaştı... Haberde, İmamoğlu'nun ilk açıklamalarına ve "şu anki fotoğraftan ziyadesiyle memnun" oldukları sözlerine vurgu yapıldı. 

Haberde, "Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Mansur Yavaş, büyükşehir belediye başkanlığını kazandıklarını belirterek, ilçe sonuçlarını beklediklerini duyurdu" denildi. 

Reuters haber ajansı, "Analistler Pazar günü AKP'nin kötü bir performans göstermesinin Erdoğan'ın Türkiye üzerindeki kontrolünü gevşetebileceğini ve gelişmekte olan büyük ekonominin bölünmüş siyasi manzarasında potansiyel bir değişimin sinyalini verebileceğini söyledi. İmamoğlu'nun kazanması, gelecekte ulusal bir lider olacağı yönündeki beklentileri de güçlendirecektir" ifadelerine yer verdi. 

BBC

İngiliz kamu kuruluşu BBC de seçimden son gelişmeleri anbean aktarıyor... 

BBC, "Türkiye seçimleri: İstanbul ve diğer şehirleri yönetmek için yapılan oylamada muhalefet önde" başlığıyla gelişmeleri aktardı. 

Haberde, "Türkiye'nin ana muhalefet partisi, yüksek riskli yerel seçimlerde aralarında İstanbul'un da bulunduğu ülkenin en büyük şehirlerinden bazılarında liderliği ele geçirdi. İstanbul'un 2019'da kazanan muhalif belediye başkanı Ekrem İmamoğlu şu ana kadar "çok mutlu" olduğunu söyledi. Recep Tayyip Erdoğan'ın üçüncü dönem cumhurbaşkanlığını kazanmasından bir yıl sonra, büyüdüğü ve belediye başkanı olduğu şehri geri kazanmayı hedef haline getirdi" denildi. 

BBC'nin haberinde, "Laik milliyetçi muhalefet de başkent Ankara'da oldukça önde. Mansur Yavaş da beş yıl önce Erdoğan'ın AKP'sinden şehri kazanmıştı. Hem Yavaş hem de İstanbul'daki partidaşı İmamoğlu 2028'de cumhurbaşkanlığına aday olabilecek potansiyel adaylar olarak görülüyor. Pazar günü İstanbul'da yapılan seçim öncesinde, mevcut belediye başkanının AKP adayı Murat Kurum'a karşı güçlü bir meydan okumayla karşı karşıya kalması nedeniyle, oylamanın çok yakın olduğu düşünülüyordu" ifadesine yer verildi. 

BLOOMBERG

ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, "Erdoğan'ın Partisi ilk sonuçlara göre rakibinin gerisinde kaldı" başlığını kullandığı haberde, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iktidardaki partisi devlet televizyonu TRT'de yayınlanan ilk sonuçlara göre yerel seçimlerde büyük bir yenilgi almaya yakın" denildi. 

Haberde, "TRT'de yer alan habere göre, Erdoğan'ın AK Partisine Türkiye genelinde verilen destek, oyların yaklaşık üçte birinin sayılmasıyla %37,5'e ulaştı. Ana muhalefet partisi CHP ise oyların %39'unu alarak önde gidiyor ve sırasıyla Türkiye'nin en büyük şehri olan İstanbul ve başkent Ankara'yı elinde tutmaya devam ediyor" ifadesine yer verildi.

Bloomberg, "İlk sonuçlar, Erdoğan'ın geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üçüncü kez kazanmasından bu yana zemin kaybettiğini gösteriyor. Düşüş, yüksek enflasyonun ücretlilerin satın alma gücünü erittiği büyük şehirlerde daha belirgin. Erdoğan, geçen yıldan bu yana enflasyonu dizginlemek için kredi maliyetlerinde keskin bir artışa izin verdi ve emekli maaşlarını sınırlayarak hane halkı harcamalarında yavaşlamaya neden oldu" ifadesiyle gelişmeyi aktardı.